Nawigacja

Aktualności

Program uroczystości upamiętniających 75. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku przygotował szereg inicjatyw upamiętniających ofiary Zbrodni Wołyńskiej.

 

Uroczystości w Toruniu (8 lipca)

Miejsce: Diecezjalne Sanktarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu, ul. św. Faustyny 7. 

Program:

17.00 – prof. dr hab. Mirosław Golon, Dyrektor IPN Gdańsk Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma. Prawda i pamięć. Krótki zarys historyczny o tragicznych wydarzeniach na Wołyniu.

17.20 – prof. dr hab. Grzegorz Górski, Kolegium Jagiellońskie w Toruniu Czy Zbrodnia Wołyńska to było ludobójstwo?

17.40 – prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, UMK Sł. Boży Adolf P. Szelążek – biskup diecezji łuckiej na Wołyniu w trudnym okresie II Wojny Światowej.

18.00 – uroczysta Msza św. za ofiary zbrodni wołyńskiej – przewodniczy bp Andrzej Suski.

19.00 – odsłonięcie Tryptyku Zbrodni Wołyńskiej.

W piątek, sobotę i niedzielę będzie dostępna wystawa IPN na temat Zbrodni Wołyńskiej. 

Uroczystości w Gdańsku (11 lipca)

Program:

15.00-16.00 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu (róg ul. Stolarskiej i ul. Katarzynki obok kościoła pw. św. Brygidy) – prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku. 

Uroczystościom w Gdańsku towarzyszy akcja informacyjna „Ludobójstwo na ziemiach południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej”  (ulotki, plakaty)

17.00 – Wydarzenie edukacyjne „Echa Wołynia”, miejsce: Sala Edukacyjno-Konferencyjna im. gen. A.E. Fieldorfa Nila” (Gdańsk, al. Grunwaldzka 216 w budynku IPN Oddział w Gdańsku). 

17.00-17.15 – powitanie zaproszonych gości (Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku).

17.15-18.15 – prelekcja „Zbrodnia Wołyńska” (Bartosz Januszewski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku).

18.15-20.00 – spotkanie ze świadkami zbrodni OUN-UPA: Henrykiem Wojciechowskim (ur. 1930) – Stasin, woj. wołyńskie, 11 lipca 1943; Janem Michalewskim (ur. 1938) – Hucisko Brodzkie, woj. tarnopolskie, 13 lutego 1944; kmdr. Janem Pinkiewiczem (ur. 1929) – Hucisko Brodzkie, woj. tarnopolskie, 13 lutego 1944. 

20.00-20.30 – projekcja filmu dokumentalnego „Wołyń w pożodze” (real. A. Sikorski, prod. TVP Lublin i IPN Oddział w Lublinie, 2007). 

Spotkaniu w siedzibie IPN Gdańsk towarzyszyć będzie wystawa IPN „Wołyń 1943”.

Uroczystości w Grudziądzu (11 lipca)

Program:

11.00 – Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Moniuszki 8 w Grudziądzu.

12.00 – odsłonięcie tablicy edukacyjnej "Genocidium Atrox" informującej o ludobójstwie na ziemiach południowo-wschodnich II RP oraz poświęcenie krzyża, zbieg ulic Rapackiego i Królewskiej w Grudziądzu. Więcej na temat tablicy tutaj: https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/54637,Tablica-Ludobojstwo-na-ziemiach-poludniowo-wschodnich-II-Rzeczypospolitej.html

Następnie złożone zostaną kwiaty pod Pomnikiem Ofiar ukraińskich nacjonalistów oraz odbędzie się otwarcie wystawy IPN pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.

Współorganizatorami uroczystości są: Towarzystwo Miłośników Kresów Wschodnich w Grudziądzu, Urząd Miasta w Grudziądzu, IPN Oddział w Gdańsku, Delegatura IPN w Bydgoszczy. 

Dodatkowo uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu odbędą się 11 lipca w Starogardzie Gdańskim. O 17.30 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar Tragedii Wołyńskiej – pod przewodnictwem ks. proboszcza Dariusza Nency. Po Eucharystii odbędzie się półgodzinna prelekcja poświęcona Zbrodni, następnie projekcja filmu dokumentalnego Wołyń w pożodze. Wydarzenie zostało objęte opieką merytoryczną IPN Oddział w Gdańsku. 

Plany dalszych działań Oddziału IPN w Gdańsku związane z upamiętnianiem ofiar ludobójstwa przeprowadzonego przez OUN i UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej:

W najbliższym czasie IPN Oddział w Gdańsku planuje zamontownie tablicy informacyjnej "Genocidium Atrox" (na wzór odsłoniętej 11 lipca przy pomniku w Grudziądzu, a przygotowywanej także dla Gdańska) w Zielonce Pasłęckiej prawdziwie "wołyńskiej" miejscowości, gdzie na miejscowym cmenatrzu od kilku lat stoi już piękne upamiętnienie pomnikowe. – Z biegiem czasu postaramy się dotrzeć do wszystkich wołyńskich i wschodniomałopolskich śródowisk i wspomóc je w organizacji lokalnych upamiętnień. Prace te są tym bardziej ważne, że na terenie dzisiejszej Ukrainy nadal w większości miejsc masowych mordów na tysiącach Polaków nie ma żadnych upamiętnień. Ofiary nie mają nie tylko grobów, ale nawet symbolicznego upamiętnienia z imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia i datą tragicznej śmierci z rąk morderców spod znaku OUN i UPA, i miejscem śmierci, które w większości wypadków było zarazem miejscem urodzenia i zamieszkania. Polska nigdy nie może zapomnieć niewinnych ofiar, tych którzy zginęli za to, że byli Polakami – mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku. 

Przedstawiciele IPN Gdańsk 12 lipca o godz. 12.00 w sanktarium w Zielonce Pasłęckiej wezmą udział w uroczystościach z okazji obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej z udziałem kompanii honorowej WP oraz pocztów sztandarowych. 

Podczas uroczystości i wydarzeń towarzyszących będą wykonywane zdjęcia oraz filmy, które mogą być wykorzystane na: gdansk.ipn.gov.pltwitter.com/IPNGdansk oraz www.facebook.com/IPN.Gdansk.

Dokładne programy uroczystości także w załączniku poniżej: 

  • Pomnik w Zielonce Pasłęckiej
  • Pomnik Wołyński w Gdańsku
  • Tablica przygotowana przez IPN Oddział w Gdańsku
  • Tablica „Genocidium Atrox” w Grudziądzu
do góry