Nawigacja

Aktualności

Inauguracja projektu Akademia Niepodległości w Wejherowie – 13 lutego 2018

13 lutego 2018 roku w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Wejherowie odbyło się inauguracyjne spotkanie z cyklu „Akademia Niepodległości”.

Uczestników spotkania przywitał dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon. Wykład inauguracyjny pt. „Powrót Pomorza do Polski 1918–1920” wygłosił dr hab. Przemysław Olstowski (kierownik Zakładu Historii Pomorza Polskiej Akademii Nauk). Prelekcja odbyła się z okazji 98. rocznicy powrotu Pomorza do Macierzy.

Prof. Mirosław Golon w trakcie okolicznościowych wywiadów prasowych i przemowie wstępnej mówił o znaczeniu odzyskania Niepodległej przed 100 laty jak i dzisiaj:

Tu z perspektywy Wejherowa możemy na to spojrzeć w ten sposób: 148 lat niewoli i przychodzi wreszcie ten wspaniały rok, ten ogromy sukces [...] powrót do wolności. Ten sukces w 1920 roku to było rzeczywiście coś niezwykłego, coś co warto czcić, bo w ten sposób oddajemy dzięki temu uszanowanie dzisiejszym staraniom, aby Polska była krajem wolnym.

Wśród publiczności (ponad 150 osób) dominowała młodzież. Dla młodych ludzi przygotowaliśmy okolicznościowe pamiątki, m.in. „Przewodnik po historii Polski 966–2016”, broszurki z serii „Patroni naszych ulic”, bawełniane torby z motywami niepodległościowymi, a także materiały związane z „Akademią Niepodległości” (indeksy).

Dziękujemy dyrekcji szkoły za gościnne przyjęcie. Projekt „Akademia Niepodległości” w Wejherowie powstaje dzięki współpracy z Muzeum Piaśnickim w WejherowieNastępne spotkanie w Wejherowie zostało zaplanowane w kwietniu br.

do góry