Nawigacja

Aktualności

Akademia Niepodległości o Polskiej Marynarce Wojennej – Wejherowo, 12 czerwca 2018

Już po raz trzeci odbyło się spotkanie z cyklu Akademia Niepodległości organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku i Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. W prelekcji w auli Szkoły Podstawowej nr 9 uczestniczyło kilkudziesięciu uczniów.

Gości przywitała dr Barbara Męczykowska (OBEN IPN w Gdańsku). Następnie głos zabrał dr Mariusz Kardas, historyk i politolog z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, który wygłosił wykład pt. „Polska Marynarka Wojenna w stulecie odzyskania Niepodległości”.

– Spotykamy się w niezwykłym czasie obchodów wybicia się Polski na niepodległość. Sto lat, według historyków, to pięć pokoleń. To pięć pokoleń, które doświadczyły wolności naszego państwa. Odtwarzanie i budowanie Polski było rzeczą niesamowicie trudną. Do powstania marynarki mogło w ogóle nie dojść. Jednak już 28 listopada 1918 roku naczelnik Józef Piłsudski rozwiał wątpliwości i swoim dekretem rozkazał utworzenie Marynarki Polskiej – mówił historyk.

Naczelnik państwa nie precyzował wprawdzie, że chodzi o Marynarkę Wojenną, jednak okoliczności i ludzie powołani do tej historycznej misji, uzasadniają traktowanie tej daty jako dzień narodzin Polskiej Marynarki Wojennej.

Akademia Niepodległości to cykl popularnych wykładów, w czasie których zostaje przedstawiona droga do Niepodległej – od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Przesłaniem Akademii jest nie tylko poszerzenie wiedzy, ale także formowanie postaw, opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

do góry