Nawigacja

Aktualności

Już po raz trzeci! Akademia Niepodległości – Wejherowo, 12 czerwca 2018

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku i Muzeum Piaśnickie w Wejherowie serdecznie zapraszają na III spotkanie z cyklu „Akademia Niepodległości”, które odbędzie się we wtorek 12 czerwca w auli Szkoły Podstawowej nr 9 (budynek byłego Gimnazjum nr 1, ul. Jana III Sobieskiego 300). Początek o godzinie 11, wstęp wolny.

Podczas trzeciego spotkania wykład „Polska Marynarka Wojenna w stulecie odzyskania Niepodległości” wygłosi dr Mariusz Kardas, historyk i politolog w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zainteresowania prelegenta oscylują w kręgu historii regionalnej Pomorza, w tym Gdyni, oraz historii wojskowej. Wielką wagę przywiązuje do badań z zakresu biografistyki. Prowadzi kilka projektów badawczych związanych tematycznie m.in. z historią władz miejskich Gdyni do 1989 r., dziejami Polskiej YMCA, Marynarki Wojennej czy Delegatury Rządu dla Spraw Wybrzeża działającej w latach 1945-1948 pod kierunkiem min. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Akademia Niepodległości to cykl popularnych wykładów, w czasie których zostaje przedstawiona droga do Niepodległej – od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Przesłaniem Akademii jest nie tylko poszerzenie wiedzy, ale także formowanie postaw, opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.

Podczas wydarzenia będą wykonywane zdjęcia oraz filmy, które mogą być wykorzystane na: gdansk.ipn.gov.pltwitter.com/IPNGdansk oraz www.facebook.com/IPN.Gdansk.

do góry