Nawigacja

Aktualności

Uroczysta msza święta w 14. rocznicę śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego – Gdańsk, 11 lutego 2018

W 14. rocznicę śmierci pułkownika (pośmiertnie generała) Ryszarda Kuklińskiego, w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczysta msza święta w intencji wielkiego żołnierza. Modliliśmy się również za dusze Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

W bazylice obecni byli inicjatorzy uroczystości, przede wszystkim ze Stowarzyszenia „Godność” z prezesem Czesławem Nowakiem na czele. Mszę świętą poprowadził ksiądz prałat Ireneusz Bradtke (proboszcz bazyliki). Wśród licznie zebranych gości była również europosłanka Anna Fotyga. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dyrektor oddziału w Gdańsku, prof. Mirosław Golon.

W trakcie wywiadów dla lokalnych mediów, a przede wszystkim w krótkim przemówieniu przed mszą świętą, prof. Golon mówił o wielkiej roli, jaką odegrał pułkownik Kukliński w naszej najnowszej historii:

[To] Jeden z pierwszych polskich oficerów w NATO, i to kilkadziesiąt lat przedtem, zanim do tego NATO rzeczywiście się włączyliśmy. I druga rola: niewątpliwie jeden z najdzielniejszych i najskuteczniejszych obrońców Ojczyzny.

Ponadto podkreślił, że Ryszard Kukliński odegrał wielką i pozytywną rolę w walce wywiadów, będącej frontem walki mocarstw w okresie zimnej wojny. Kukliński zrozumiał, jakie fundamentalne a nawet biologiczne zagrożenie niesie Polsce uzależnienie od Związku Sowieckiego, okupanta, który od 1945 roku okradał i rabował nasz kraj. Kukliński temu zagrożeniu postanowił się przeciwstawić.

Po mszy świętej pod tablicą pamiątkową Ryszarda Kuklińskiego delegacje złożyły kwiaty. Warto również nadmienić, że w bazylice od 8 lutego dostępna była okolicznościowa wystawa poświęcona pułkownikowi Kuklińskiemu, dokumentująca m.in. jego związki z Gdańskiem.

do góry