Nawigacja

Aktualności

Dzień Niepodległości w Gdańsku – 4 lipca 2017

4 lipca br. z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości pod pomnikiem Ronalda Reagana i Jana Pawła II w Jelitkowie odbyły się uroczystości.

  • Prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku

Dzień 4 lipca to najważniejsze amerykańskie święto państwowe nawiązujące do uchwalenia w 1776 roku Deklaracji Niepodległości 13 brytyjskich kolonii, faktycznego powstania USA. W Gdańsku już po raz piąty odbyły się uroczystości w tym dniu w Parku Reagana w Jelitkowie, gdzie stoi piękny figuratywny pomnik Świętego Jana Pawła II  i prezydenta Ronalda Reagana, poświęcony przez Arcybiskupa Metropolitę Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia w sierpniu 2012 r. Rzeźba nawiązuje do Ich spotkania w Miami na Florydzie 10 września 1987 roku. Było to jedno z symbolicznych spotkań Osób, które w ogromnym stopniu, każda w inny sposób, przyczyniły się do obalenia komunizmu. To że Polska jest dziś wolna, to zarówno wielka zasługa Kościoła, w tym papieża, dziś świętego Jana Pawła II, ale także ogromnego wsparcia dla polskiej opozycji, m.in. w czasie stanu wojennego, oraz generalnego antysowieckiego kursu politycznego realizowanego w latach 1981–1989 przez Roanalda Reagana, a później przez jego następcę Georga H. W. Busha.

4 lipca 2017 roku o godz. 12.00 kilkadziesiąt osób wzięło udział w uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem. Przemówienia wygłosili prezes Stowarzyszenia „Godność” Czesław Nowak oraz dyrektor Oddziału IPN prof. Mirosław Golon. Podkreślono, że tegoroczna uroczystość odbyła się w przeddzień wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa, a dzień po rozpoczęciu od 3 lipca pracy w pobliskim Elblągu przez Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, w której składzie są także oficerowie amerykańscy.

do góry