Nawigacja

Aktualności

ANTIDOTUM – rzecz o księdzu Blachnickim - Gdańsk, 22-23 marca 2024

W dniach 22-23 marca w Gdańsku odbyło się pierwsze wydarzenie z cyklu „Antidotum – rzecz o księdzu Blachnickim". Ideą Antidotum było przedstawienie sylwetki ks. Franciszka Blachnickiego oraz nakreślenie sytuacji Kościoła katolickiego w realiach życia powojennej Polski, która była pod ścisłym zwierzchnictwem ZSRS. Organizatorami wydarzenia było Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN oraz IPN oddział w Gdańsku.

Pierwszego dnia wydarzeń w kościele pw. Świętej Trójcy w Gdańsku odbyło się pierwsze wydarzenie z cyklu „Antidotum – rzecz o księdzu Blachnickim” – widowisko słowno-muzyczne o kapłanach niezłomnych wobec bezpieki komunistycznej „Byśmy byli jedno”. Podczas otwarcia tego wydarzenia dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił:

–  Pokolenie urodzone w latach 80-tych, a więc moje pokolenie, ale też pokolenie tych, którzy są dzisiaj z nami, z rodziny oazowej, pewnie nigdy nie pomyślałoby, że dożyjemy czasów, w których zabrania nam się mówić o roli Kościoła katolickiego na lekcjach historii czy na lekcjach języka polskiego.

Uczniowie kolejnych pokoleń mają zapomnieć o roku 1966, o Millenium Chrztu Polski, o wielkiej roli kardynała Stefana Wyszyńskiego w pielęgnowaniu wolności w sercach i duszach Polaków przez całą erę komunizmu, a także zapomnieć o naszym świętym Papieżu – Polaku Janie Pawle II, jego wkładzie w obalenie systemu komunistycznego w Polsce i w całej Europie. To drodzy Państwo przerażające.

– zaznaczył.

– Niestety nowa podstawa programowa Ministerstwa Edukacji Narodowej i nowe propozycje mówią o tym, że dla Kościoła katolickiego nie ma miejsca w historii XIX wieku, w historii narodu polskiego, który dążył do niepodległości, dla Kościoła katolickiego nie ma miejsca w II wolnej Rzeczpospolitej, którą to Kościół katolicki wspierał i dążył do jej rozwoju. Prześladowanie duchownych Kościoła katolickiego przez dwa systemy totalitarne, szczególnie przez system komunistyczny po roku 1945, w nowych treściach nauczania chce się zastąpić eufemizmem relacje państwo – Kościół.

Prezes IPN dodał, że Instytut Pamięci Narodowej jest od tego, aby mówić, niezależnie od zmieniających się okoliczności, o prawdzie o historii narodu i państwa polskiego w XX wieku.

 

 

 

 

Drugi dzień wydarzenia rozpoczął się od mszy świętej w intencji ks. Franciszka Blachnickiego, którą sprawował ks. bp. Piotr Przyborek. Następnie w Oblackim Centrum Kultury w Gdańsku, goście wzięli udział w pokazach filmowych, dyskusjach, w których uczestniczyli dziennikarka Anita Gargas, generał Andrzej Kowalski, dziennikarz Andrzej Urbański oraz historyk Danielem Czerwiński z gdańskiego oddziału IPN, który na wydarzeniu reprezentował Dyrektor oddziału IPN w Gdańsku dr Marek Szymaniak.

do góry