Nawigacja

Aktualności

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę śmierci kpt. Józefa Dambka, komendanta Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” – Gołubie, 10 marca 2024

Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych.

W Gołubiu oraz Szymbarku z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, instytucji kultury oraz pocztów sztandarowych odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę śmierci kpt. Józefa Dambka, komendanta Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Po Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odbył się przemarsz nad Jezioro Dąbrowskie, gdzie w nocy z 4/5 marca 1944 r. zginął Józef Dambek. W czasie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, m.in dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Podkreślił, że okupacja niemiecka na Pomorzu była szczególnie trudnym okresem dla jego mieszkańców. Mimo to organizacje jak TOW „Gryf Pomorski” podjęły walkę z okupantem.

Pod krzyżem upamiętniającym dowódcę Gryfa Pomorskiego złożono też wieńce. Ostatnim elementem obchodów była biesiada patriotyczna w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej im. TOW „Gryf Pomorski” w Miechucinie.

***

Polecamy wystawę  Oddziału IPN w Gdańsku Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” i najnowszą publikację „Polska Walcząca na Pomorzu. Struktury i ludzie konspiracji”

do góry