Nawigacja

Aktualności

Kolejna niezwykle cenna pamiątka trafiła do Archiwum IPN w Gdańsku – 26 października 2023

W siedzibie gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej gościł Bogdan Czułczyński, który po raz kolejny przekazał swoje archiwalia.

Wśród ofiarowanych materiałów znajdują się wyjątkowe dokumenty i fotografie dotyczące losów rodziny Czułczyńskich. Na szczególną uwagę zasługuje nieoceniony artefakt – mosiężny kufel wykonany w Teheranie jako pamiątka z okresu pobytu wojsk alianckich w Iranie, z artystycznym grawerunkiem przedstawiającym mapę Bliskiego Wschodu oraz miejsca pobytu uchodźców. Materiał do wykonania kufla został zebrany na polach bitewnych podczas II wojny światowej. Pan Bogdan wraz z matką Tamarą Anną Czułczyńską przywiózł kufel z Iranu do Polski.  

W 1940 r. rodzina Czułczyńskich została wywieziona ze Lwowa w głąb ZSRS, gdzie matka pracowała przy wyrębie lasu. Po ogłoszeniu amnestii wraz z innymi zesłańcami dotarli do Taszkientu, W tym czasie straszy brat wstąpił do szkoły junaków, dzięki czemu w 1942 r.  wraz z Wojskiem Polskim dotarli do Iranu. Z obozu przejściowego dla Polaków w Pahlevi przetransportowano ich do Teheranu, a następnie do Ahwazu, gdzie matka Bogdana pracowała w Delegaturze Polskiej. W 1945 r. nastąpiła likwidacja obozu, skąd zostali przeniesieni do Libanu. W 1947 r. po odnalezieniu ich przez ojca z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża wrócili do Polski. 

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania Bogdanowi Czułczyńskiemu za współpracę, przekazane materiały i niezwykłe historie, którymi dzielimy się z Państwem. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzył. 

Jednocześnie zachęcamy Państwa do przekazywania dokumentów, fotografii, wspomnień oraz innych pamiątek rodzinnych, które gromadzimy w Instytucie w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci. Wszystkie przekazane materiały staną się częścią narodowego zasobu archiwalnego. Będą przechowywane z należytą starannością, aby służyły przyszłym pokoleniom.

Fot. Archiwum IPN w Gdańsku.

 

 

do góry