Uroczystości w Malborku-Kałdowie
Delegacja uczestniczyła w apelu pamięci poświęconemu celnikom – pierwszym ofiarom II wojny światowej, następnie oddano hołd i złożono okolicznościowe znicze „Światło Pokoju” pod Pomnikiem Celników Polskich w Malborku-Kałdowie.
Przed II wojną światową w Malborku-Kałdowie znajdowało się przejście graniczne. W maju 1939 r. spalono w tym miejscu placówkę służb celnych. W dniu wybuchu wojny tymczasową siedzibą inspektorów były wagony w pobliskim Szymankowie, które stały na bocznicy kolejowej.
Uroczystości w Szymankowie i Tczewie
Dalsze uroczystości odbyły się w Szymankowie i Tczewie. W kościele parafialnym pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Elbląskiej odbyła się Msza Święta w intencji pomordowanych, następnie delegacja IPN złożyła znicze pod tablicą na peronie dworca PKP w Szymankowie.
Ostatnia część uroczystości odbyła się w Tczewie przed Pomnikiem na Skwerze Bohaterów Szymankowa. Kierownictwo IPN oddało hołd zamordowanym za wolność ojczyzny kolejarzom i urzędnikom skarbowym oraz złożyło znicze.
Rankiem po wybuchu wojny placówkę w Szymankowie ostrzelali niemieccy żołnierze-bojówkarze. Hitlerowcy mieli odbić i zabezpieczyć mosty, kolejowy i drogowy, w Tczewie. Urzędnicy celni i kolejowi na stacji w Szymankowie pokrzyżowali im plany i ostrzegli polskich saperów z Tczewa. Dzięki temu uniemożliwili oni przejazd niemieckiego pociągu pancernego, który skierowali na ślepy tor. W efekcie spowolnili zaplanowaną akcję wojsk niemieckich, która miała zaskoczyć Polaków. Za bohaterską postawę zapłacili swoim życiem. W akcie zemsty niemieccy bojówkarze zamordowali w Szymankowie 21 Polaków, głównie celników i kolejarzy.
Uroczystości w Malborku-Kałdowie, Szymankowie i Tczewie zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dodatkowo Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Sejmu Elżbieta Wittek i skierowali do uczestników obchodów listy okolicznościowe.