Nawigacja

Aktualności

84. rocznica wybuchu II wojny światowej – Malbork-Kałdowo, Szymankowo, Tczew, 1 września 2023 r.

W Malborku-Kałdowie, Szymankowie oraz Tczewie odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające Celników Polskich i kolejarzy zamordowanych 1 września 1939 r. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Justyna Pazda Naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku oraz Anna Nadarzyńska-Piszczewiat.

Uroczystości w Malborku-Kałdowie

Delegacja uczestniczyła w apelu pamięci poświęconemu celnikom – pierwszym ofiarom II wojny światowej, następnie oddano hołd i złożono okolicznościowe znicze „Światło Pokoju” pod Pomnikiem Celników Polskich w Malborku-Kałdowie.

Przed II wojną światową w Malborku-Kałdowie znajdowało się przejście graniczne. W maju 1939 r. spalono w tym miejscu placówkę służb celnych. W dniu wybuchu wojny tymczasową siedzibą inspektorów były wagony w pobliskim Szymankowie, które stały na bocznicy kolejowej.

Uroczystości w Szymankowie i Tczewie

Dalsze uroczystości odbyły się w Szymankowie i Tczewie. W kościele parafialnym pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Elbląskiej odbyła się Msza Święta w intencji pomordowanych, następnie delegacja IPN złożyła znicze pod tablicą na peronie dworca PKP w Szymankowie.

Ostatnia część uroczystości odbyła się w Tczewie przed Pomnikiem na Skwerze Bohaterów Szymankowa. Kierownictwo IPN oddało hołd zamordowanym za wolność ojczyzny kolejarzom i urzędnikom skarbowym oraz złożyło znicze.

Rankiem po wybuchu wojny placówkę w Szymankowie ostrzelali niemieccy żołnierze-bojówkarze. Hitlerowcy mieli odbić i zabezpieczyć mosty, kolejowy i drogowy, w Tczewie. Urzędnicy celni i kolejowi na stacji w Szymankowie pokrzyżowali im plany i ostrzegli polskich saperów z Tczewa. Dzięki temu uniemożliwili oni przejazd niemieckiego pociągu pancernego, który skierowali na ślepy tor. W efekcie spowolnili zaplanowaną akcję wojsk niemieckich, która miała zaskoczyć Polaków. Za bohaterską postawę zapłacili swoim życiem. W akcie zemsty niemieccy bojówkarze zamordowali w Szymankowie 21 Polaków, głównie celników i kolejarzy.

Uroczystości w Malborku-Kałdowie, Szymankowie i Tczewie zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dodatkowo Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Sejmu Elżbieta Wittek i skierowali do uczestników obchodów listy okolicznościowe.

Powiązane wiadomości

do góry