Nawigacja

Aktualności

Hołd dla bohaterskich obrońców Helu – 1 września 2023

Przedstawicielka Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku Anna Kołakowska uczciła pamięć bohaterskich żołnierzy Obrony Wybrzeża, którzy pod dowództwem kadm. Włodzimierza Steyera na Helu stawiali opór Niemcom przez ponad 30 dni. Kwiaty zostały złożone pod Pomnikiem Obrońców Helu oraz na ich mogile znajdującej się na miejscowym cmentarzu, w której spoczywa 31 marynarzy.

Hel, będący główną bazą polskiej floty wojennej, już pierwszego dnia wojny został zaatakowany przez wojska niemieckie z powietrza i z morza. Broniony przez Dywizjon Artylerii Nadbrzeżnej, 2 Morski Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej oraz 4 Batalion Korpusu Ochrony Pogranicza od 12 września 1939 roku był całkowicie odcięty od lądu i polskiego zaplecza. 19 września, tj. od kapitulacji Kępy Oksywskiej cała siła wroga na Wybrzeżu została skierowana na obrońców Półwyspu Helskiego. Atakowany z lądu, morza i powietrza, Hel skapitulował 2 października, gdy w rękach wrogów była już cała Polska.

W ciągu 32 dni walk na Helu zginęło 50 żołnierzy, ok. 150 zostało rannych, a 3,2 tys. osób trafiło do niemieckiej niewoli.

Powiązane wiadomości

do góry