Nawigacja

Aktualności

„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 78: „Grupy Oporu »Solidarni«”

Emisja w TVP Historia 18 maja 2023 (czwartek) o godzinie 16.10, powtórka 19 maja (piątek) o godzinie 08.05

Grupy Oporu „Solidarni” są jedną z wielu organizacji podziemnych, które działały po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r. Ich działalność uwidoczniła się szczególnie na ulicach Warszawy. Na tle innych struktur podziemnych Grupy Oporu cechował radykalizm. Zostały one utworzone przez Teodora Klincewicza. Grupy miały prowadzić działalność o charakterze tajnym, w reakcji na rozbicie struktur legalnej „Solidarności” po ogłoszeniu stanu wojennego. Jednak ich działalność obejmowała nie tylko akcje ulotkowe, ale również zapewnienie ochrony manifestacjom czy zdobywanie kluczowych informacji na temat osób współpracujących z komunistyczną władzą. Jak się miało okazać Grupy Oporu „Solidarni” zrzeszały nie tylko młodych ludzi czy młodzież akademicką, ale również robotników, którzy rzucili wyzwanie władzy ludowej. Jaką rolę odegrały Grupy Oporu „Solidarni” w walce o niepodległą Polskę? Kim był Teodor Klincewicz? W jaki sposób karano „kolaborantów” władzy ludowej? Więcej na ten temat w najbliższym, 78. odc. programu „Przystanek Historia”, gdzie głos zabierze dr Grzegorz Majchrzak (Instytut Pamięci Narodowej).

***

Przypominamy, że 5 maja 2023 r., o godz. 8.30 w Głubczycach (woj. opolskie), w wyniku działań IPN, zdemontowano sowiecki obiekt propagandowy – „pomnik wdzięczności Armii Czerwonej”. Więcej informacji w poniższym linku.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN pod koniec października 2022 r. rozpoczęło I etap prac poszukiwawczych na terenie jednostki wojskowej JW. 4226 w Rembertowie, gdzie w latach 1944-45 znajdował się obóz dla jeńców wojennych NKWD, a wcześniej niemiecki obóz pracy przymusowej dla Polaków (filia Stalag 333). W ich wyniku odnaleziono pierwsze zbiorowe pochówki.

W dniach 25-29 kwietnia delegacja Biura Przystanków Historia IPN miała okazję gościć w Belgii w 4 polskich placówkach oświatowych: Szkole Polskiej im. Joachima Lelewela przy Ambasadzie RP w Brukseli, Szkole Polskiej im. Gen. Bryg. Elżbiety Zawackiej przy Ambasadzie RP w Brukseli, Szkole Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą przy Polskiej Wspólnocie Katolickiej oraz Szkole Polskiej im. gen. Stanisława Maczka przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą w Antwerpii. We wszystkich szkołach został zrealizowany projekt edukacji teatralnej „historia misia Wojtka”.

Ponadto w 78. odc. zachęcamy do skorzystania z najnowszej oferty wydawniczej IPN. Książka pt. „Pisarze Niepodległości. Szkice o ludziach i dziełach” autora: Marek Klecel jest już dostępna w naszych księgarniach. Polecamy również lekturę artykułu Listy z Dachau, który jest dostępny w portalu przystanekhistoria.pl.

Premiera 78. odc. programu „Przystanek historia”: TVP Historia – 18.05 (czwartek), godz. 16.10; powtórka 19.05 (piątek), godz. 08.05, w TVP Polonia – 23.05.2023 (wtorek), godz. 15.15.   

do góry