Nawigacja

Aktualności

II Patriotyczny Piknik „Żyję dla Polski” – Ostróda-Kaczory, 19–21 maja 2023

Patronem wydarzenia był Oddział IPN w Gdańsku.

W Salezjańskim Ośrodku Wypoczynkowym w Ostródzie-Kaczorach, pięknie położonym nad jeziorem, odbył się II Patriotyczny Piknik. Jego organizatorami były Kluby „Gazety Polskiej”, Stowarzyszenie Pilscy Patrioci, środowisko FMW Gdańsk, Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Salezjański Wypoczynkowy i Gmina Ostróda.

Piknik zaplanowany został na trzy dni (piątek-niedziela). W bogatym programie znalazły się debaty, koncerty, występy, spotkania z historykami. Nie zabrakło dobrej regionalnej kuchni, a to dzięki wsparciu kół gospodyń wiejskich. Dla dzieci przygotowano pokazy sprawności straży pożarnej.

Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dyrektor, dr Paweł Piotr Warot, który wziął udział w polowej Mszy świętej, koncelebrowanej m.in. przez ks. dr. Jarosława Wąsowicza, kapelana kibiców i wielkiego popularyzotora dziejów Żołnierzy Wyklętych. W kazaniu kapłan przypomniał postać rtm. Witolda Pileckiego.

Następnie przedstawiciel gdańskiego IPN wziął udział w debacie o Żołnierzach Wyklętych, wspólnie z dr Michałem Ostapiukiem (z Oddziału IPN w Białymstoku), Tadeuszem Płużańskim (red. „Naszej Historii”, przedstawicielem Fundacji „Łączka”) i Pawłem Piekarczykiem, bardem Żołnierzy Wyklętych.

Piknikowi patronowała postać rtm Witolda Pileckiego. W dniu 25 maja br. o godz. 21.30 będziemy obchodzić 75 rocznicę śmierci bohatera, zamordowanego przez komunistów.  

W sobotę wieczorem gościem specjalnym wydarzenia był działacz opozycji antykomunistycznej, przedstawiciel parlamentu Rzeczypospolitej Antoni Macierewicz.

do góry