Nawigacja

Aktualności

Uroczystość oddania hołdu Powstańcowi Styczniowemu por. Józefowi Nowakowskiemu w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego – 24 stycznia 2023

Uroczystość odbyła się na cmentarzu parafialnym w Lubieniu Kujawskim przy wyremontowanym nagrobku Powstańca Styczniowego, por. Józefa Nowakowskiego. Mogiła bohatera, decyzją prezesa IPN, została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Nagrobek odnowiono staraniem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku.

Wydarzenie związane z prezentacją odnowionego nagrobka nawiązywało do 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W tym ważnym dniu zebrały się na cmentarzu liczne delegacje i goście, w tym przedstawicielka Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, dyrektor Delegatury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku Dorota Dzięgielewska, Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty Maria Mazurkiewicz, przewodniczący Rady Powiatu we Włocławku Zygmunt Wierzowiecki, przedstawiciele Miasta i Gminy Lubień Kujawski Marek Wiliński – burmistrz Miasta Lubień Kujawski oraz Elżbieta Wojciechowska, Mieczysław Gientka i Hubert Jankowski – radni Miasta Lubień Kujawski, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim – Elżbieta Kobus-Jasińska, przedstawiciele i poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Harcmistrza Janka Bytnara „Rudego” w Lubieniu Kujawskim, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim ks. Dariusz Sieczkowski. W uroczystości wzięła również udział młodzież ze szczepu im. Szarych Szeregów z Lubienia Kujawskiego oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i mieszkańcy miasta Lubień Kujawski.

Oddział IPN w Gdańsku reprezentowała delegacja na czele z zastępcą dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem oraz Katarzyna Lisiecka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa wraz z pracownikami.

Okolicznościowe przemówienie nad grobem weterana wygłosili zastępca dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon, burmistrz Miasta Lubień Kujawski Marek Wiliński oraz przewodniczący Rady Powiatu we Włocławku Zygmunt Wierzowiecki.

W trakcie uroczystości zastępca dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon wręczył dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim Elżbiecie Kobus-Jasińskiej akt przekazania opieki nad grobem weterana por. Józefa Nowakowskiego pod opiekę wychowanków oraz pedagogów Szkoły Podstawowej im. Harcmistrza Janka Bytnara „Rudego” w Lubieniu Kujawskim. Na mogile bohatera przyklejono tabliczkę weterana.

Z okazji uroczystości oddania hołdu por. Józefowi Nowakowskiemu oraz 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego uczniowie oraz pedagodzy z Zespołu Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim przygotowali okolicznościową akademię. Wystąpienie młodzieży skupiło się na drogach Polski do odzyskania niepodległości i dostarczyło wielu wrażeń zaproszonym gościom.

Delegacja pracowników Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku z naczelnik Katarzyną Lisiecką uczciła również pamięć Powstańca Styczniowego Anastazego Pruszaka, zapalając na jego grobie znicz pamięci. Weteran pochowany jest na cmentarzu parafialnym przy kościele Bożego Ciała w Pelplinie.

Anastazy Pruszak urodził się 15 kwietnia 1846 r. w miejscowości Bytonia. W Powstaniu Styczniowym był żandarmem narodowym. Do zadań jego oddziału należało chronienie organów powstańczej władzy oraz egzekwowanie wyroków na zdrajcach, szpiegach i osobach szkodzących polskiej sprawie. 19 czerwca 1864 r. po zakończonych walkach został aresztowany i uwięziony w Chełmnie „za udział w sprawie zbrodni stanu”. Wraz z innymi trafił na zsyłkę na Syberię. Odbywszy karę powrócił na Pomorze. Zmarł 31 lipca 1902 r.

Pracownik Oddziałowego Biura Upamiętniania Mateusz Dąbrowski złożył również kwiaty i zapalił znicz na pomniku powstańca styczniowego Franciszka Klonowskiego w Nowym Mieście Lubawskim. Uroczystość poświęcenia odnowionego staraniem IPN grobu weterana odbyła się w 2021 r.

Powiązane wiadomości

do góry