Nawigacja

Aktualności

78 rocznica Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof – Sztutowo, 25 stycznia 2023

W uroczystościach w Muzeum Stutthof w Sztutowie uczestniczył dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot.

Marsz Śmierci rozpoczął się 25 stycznia 1945 r. Tego dnia na rozkaz komendanta KL Stutthof Paula Wernera Hoppe zarządzono ewakuację obozu. Spośród 11,5 tysięcy więźniów, którzy wyruszyli w drogę, zginęło ponad 5 tysiący.

Nadszedł rok 1945 i 25 stycznia nastała ewakuacja obozu. Wyszło w tym dniu sześć kolumn męskich i nasza, kobiet, siódma. To było straszne. Ten śnieg, ten mróz ponad 20 stopni, a ja miałam takie lekkie buty. Nogi miałam wciąż mokre. Trzeciego dnia marszu przyszła chwila załamania. Upadłam na śnieg i czułam, że nie mam żadnej siły do dalszej drogi. Mówiłam wtedy do mojej siostry: „Zostawcie mnie tutaj”.

(z relacji Jadwigi Meller, piętnastoletniej więźniarki obozu Stutthof)

 

Uroczystość poprowadził Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wśród zebranych gości, w tym przedstawicieli służb mundurowych i samorządu, obecna była delegacja Oddziału IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem dr. Pawłem Warotem.

Gdy wydawać się mogło, że wolność dla więźniów jest na wyciągnięcie ręki, a klęska Niemiec to już tylko dni, zarządzono ewakuację – mówił dyrektor Muzeum Sztutthof, podkreślając w okolicznościowym przemówieniu, że ta ewakuacja pochłonęła wyjątkowo dużo ofiar. 

Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod pomnikiem Walki i Męczeństwa. W imieniu Oddziału IPN w Gdańsku, wiązankę kwiatów złożył dr Paweł Warot. Po południu dyrektor gdańskiego IPN wziął udział we Mszy świętej, która odbyła się w Archikatedrze Oliwskiej w intencji ofiar Marszu Śmierci.

do góry