Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy na XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci – Gdynia, 28 września – 1 października 2022

Festiwal Niepokorni Niezłomni wyklęci po raz XIV gości w Gdyni. To wyjątkowe wydarzenie skierowane zarówno do twórców, jak i miłośników filmu historycznego. W ciągu czterech festiwalowych dni zostanie zaprezentowanych około 100 produkcji filmowych kina polskiego jak i światowego. Festiwal dopełnia bogaty program wydarzeń towarzyszących: koncertów, widowisk plenerowych, wernisaży, paneli dyskusyjnych, dyskusji o książkach, spotkań ze świadkami historii.

XIV Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w dniach 28 września – 1 października 2022 roku. W tegorocznym festiwalu dominuje tematyka kombatancka.

Instytut Pamięci Narodowej jest partnerem Festiwalu NNW. Zapraszamy na następujące wydarzenia z udziałem naszych przedstawicieli:

 

 28 września (środa) 
Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B)

17.00–18.30dyskusja „Solidarność Walcząca – Organizacja Niepokorna, Zwycięska, Inspirująca” z udziałem: dr Adam Chmielecki (prezes i red. nacz. Radia Gdańsk), Andrzej Kołodziej (związkowiec, opozycjonista), Jan Białostocki (opozycjonista), dr Paweł Piotr Warot (dyrektor IPN w Gdańsku), Roman Zwiercan (opozycjonista); moderator: Jan M. Ruman.

 

 29 września (czwartek) 
Plac Grunwaldzki (plener)

10.00–11.50dyskusja – „Jak przekonać innych, że historia to nasza przyszłość?” z udziałem: Adam Hlebowicz (dyrektor BEN IPN), Elżbieta Kędzierska (dyrektor Dep. Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie), Dariusz Klemantowicz (nauczyciel historii PLO UŁ), Teresa Misiuk (Lubelski Kurator Oświaty), Roman Kowalczyk (Dolnośląski Kurator Oświaty), dr Marcin Zarzecki (prezes PFN); moderator: Maciej Chmiel (dyrektor Studia Filmów Rysunkowych)

 

13.00–14.50dyskusja „Emocje i treść – zachwianie równowagi” z udziałem: Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor Festiwalu NNW), Magdalena Hajduk (dyrektor BNT IPN), Justyna Karnowska (dyrektor TVP ABC), Tomasz Kłos (były dyrektor PLO UŁ), Krzysztof Noworyta (producent kreatywny), Krzysztof Wyrzykowski (autor komiksów) oraz młodzież ze szkół polskich, litewskich i białoruskich; moderatorzy: Marcin Wikło i Sławek Nawrocki

 

 1 października (sobota) 
Klub Marynarki Wojennej Riwiera (ul. Zawiszy Czarnego 1)

11.00–12.50dyskusja „Poszukiwania polskich bohaterów” z udziałem: dr Tomasz Borkowski (archeolog), Marek Nadolski (koordynator wolontariatu na Łączce), Anna Szeląg (wicedyrektor BPiI IPN), dr Łukasz Szleszkowski (medyk sądowy), ks. Tomasz Trzaska (BPiI IPN), red. Jarosław Wróblewski oraz Dzieci Bohaterów: Krzysztof Bukowski, Marek Franczak, Jarosław Styn, reprezentujący Witolda Mieszkowskiego.

 

13.00–14.30 – dyskusja „Dwie Łączki” z udziałem: Petr Blažek (Czechy), prof. Filip Musiał (dyrektor IPN Kraków, dyrektor MŻWiWPPRL), dr Imre Molnár (historyk, Węgry), Tamas Molnár (Węgry), Istvan Ötvös (historyk, Węgry), Anna Szeląg (wicedyrektor BPiI IPN), Piotr Życieński (fotograf); moderator: Jacek Karnowski

 

Plac Grunwaldzki (plener)

13.20–14.50 – dyskusja „Kresy Północnowschodnie. Polskie Termopile” z udziałem: dr Kazimierz Krajewski (prez. Okręgu Nowogródzkiego ŚZŻAK), dr Tomasz Łabuszewski (dyrektor IPN Warszawa); moderator: Jan M. Ruman (red. nacz. Biuletyn IPN).

 

Muzeum Marynarki Wojennej

14.15–15.45dyskusja „Reparacje wojenne. Czas najwyższy” z udziałem: dr Tomasz Luterek (Instytut Strat Wojennych im. J. Karskiego), dr Matusz Szpytma (wiceprezes IPN), Mariusz Olczak (dyrektor Archiwum Akt Nowych), Hanna Radziejowska (szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie); moderator: Michał Karnowski.

 

16.00–17.00 – dyskusja nad książką wydaną przez IPN pt. Na polskiej ziemi. Wspomnienia, dzienniki z lat 1976–1990 (tom 1: 1976–1981)

Na polskiej ziemi to wspomnienia Attili Szalaiego (1950–2020), węgierskiego dziennikarza i tłumacza, dyplomaty, historyka, działacza opozycyjnego, animatora życia kulturalnego, diarysty i pasjonata fotografii, który w latach 1976–1990 mieszkał w Polsce. Był przyjacielem całego narodu polskiego i każdego Polaka z osobna, a ich przeciwników politycznych nienawidził tak mocno, jak kochał swoich bratanków. W swoim dzienniku autor nie tylko dokumentuje, jak tworzy się historia, lecz także to, jak on sam radził sobie w gospodarce niedoboru, jakich prac się podejmował na czarno oraz jak smakowało piwo w warszawskich zakładach gastronomicznych klasy „0” – a wszystko to czyni z wielkim poczuciem humoru i obficie okrasza dosadnymi anegdotkami. Tom 1 obejmuje lata 1976–1981.

***

Polecamy także wybór filmów powstałych przy udziale Instytutu Pamięci Narodowej:

Żelazny chłopiec (reż. Andrzej Cieciersk) – film przedstawia historię życia Zdzisława Badochy ps. „Żelazny”, żołnierza V Brygady Wileńskiej AK, dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”. Badocha jako kilkuletni chłopiec przyjechał z rodzicami na Wileńszczyznę. Po wybuchu II wojny od 1942 roku działał w strukturach konspiracyjnych, a w 1944 roku został żołnierzem AK. Po zakończeniu wojny wierny swoim zasadom, jako wyklęty i niezłomny kontynuował walkę o niepodległość Polski na terenach Pomorza gdańskiego i Powiśla. Konsultantem naukowym filmu był dr hab. Piotr Niwiński z Oddziału IPN w Gdańsku. Emisja filmu w piątek 30 września o godz. 10.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym (kino Goplana).

 

Plac Pamięci Narodowej (reż. Tadeusz Arciuch) – film opowiada historię placu Piłsudskiego w Warszawie. Emisja filmu w piątek 30 września o godz. 11.10 w Teatrze Muzycznym (Scena Nowa).

Blachnicki. Życie i światło (reż. Iwo Kardel) – film opowiada o fenomenie i historii Solidarności Walczącej, jednej z największych i najbardziej dynamicznych organizacji opozycyjnych w PRL w latach osiemdziesiątych XX w. Opowieść ma klasyczną budowę i składa się z kilku części. Film rozpoczynają sceny wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który był jednym z głównych powodów powstania SW. Fakt ten komentuje Kornel Morawiecki, założyciel i przywódca Solidarności Walczącej. Emisja filmu w piątek 30 września o godz. 13.25 w Muzeum Marynarki Wojennej.

 

Zapraszamy również na plac Grunwaldzki, gdzie przez wszystkie dni Festiwalu dostępne będą stoiska Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku z ofertą wydawniczą, edukacyjną oraz archiwalną. Wydarzeniu towarzyszy również prezentacja wystawy IPN „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata”.

 

Festiwal podsumowała uroczysta gala z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego.

Pełen program wydarzenia dostępny jest w załączniku oraz na stronie Festiwalu (link). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


Spotkanie z historią – XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW już od 28 września w Gdyni!

Przedpremierowy pokaz ukraińskiego filmu „Snajper”, gruziński kandydat do Oscara „Brighton 4th”, amerykański „Niepokonany” Barry’ego Levinsona, przedpremierowe projekcje: polskiego filmu „Orzeł. Ostatni patrol” oraz filmu giganta światowej kinematografii Lecha Majewskiego „Brigitte Bardot Cudowna” – to tylko namiastka tego, co czeka nas w czasie czterech intensywnych dni Festiwalu Filmowego NNW. Zaplanowano w sumie 200 wydarzeń i 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbędzie się od 28 września do 1 października w Centrum Filmowym w Gdyni. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

„Festiwal NNW to miejsce, gdzie od lat możemy realnie dotknąć historii. Tej mówionej – wsłuchując się w ostatnie świadectwa bohaterów, oraz tej opowiadanej przez filmowców. To też miejsce, gdzie zaczyna się kolejna opowieść filmowa” – mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski – „Przyglądamy się nie tylko historii Polski, ale także innych krajów. Tym razem mocno zaznaczona będzie wojna na Ukrainie".

Każdy, kto chociaż raz był na Festiwalu NNW wie, że to wydarzenie nie daje się zamknąć w jednej ramie, określić jedną definicją. Co roku zaskakuje – swoim rozmachem, bogactwem tematów i nowatorskimi sposobami opowiadania o drogach do wolności. Aktywnie reaguje na to, czym żyje świat filmu i na to, co twórcy opisują obrazem, na obecne wydarzenia. Jednocześnie ciągle szuka nowych opowieści. To nie tylko filmy nawiązujące do historii narodowej, heroicznej, ale również tej indywidualnej – tożsamości i wolności każdego człowieka. Dzięki temu Festiwal NNW stał się marką rozpoznawalną na całym świecie, wydarzeniem potrzebnym widzom, pasjonatom historii i twórcom filmowym. Dowodem na to jest rosnąca liczba osób zainteresowanych udziałem w Festiwalu, a także liczba zgłoszonych filmów, polskich i zagranicznych.

Wśród filmów fabularnych zrobionych z hollywoodzkim rozmachem, takich jak „Niepokonany” w reż. Barry’ego Levinsona – o polskim Żydzie i bokserze walczącym w Auschwitz czy „Mauretańczyk” w reż. Kevina Macdonalda z Jodi Foster i Benedictem Cumberbatchem w rolach głównych (ekranizacja „Dziennika z Guantanamo”), zobaczyć można będzie także kino kameralne: „Krystof” w reżyserii Zdenka Jirasky’ego o mrocznych czasach stalinizmu; ukraiński dramat wojenny „Snajper” Mariana Bushana; chorwacki „Szósty autobus” Eduarda Galića z oblężeniem Vukovaru w tle. W konkursie fabularnym znalazły się takie polskie filmy jak: „Orlęta Grodno ’39” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, „Lokatorka” Michała Otłowskiego czy „Śmierć Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego - historia człowieka popełniającego samobójstwo w proteście przeciw bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu.

W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW zobaczą filmy m.in. z USA, Gruzji, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji Czech, Węgier, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii m.in. japoński dokument opisujący walkę o szacunek dla przodków - Ajnów czy włoski o największym procesie mafii. Wiele tegorocznych filmów nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu. „Dla wielu filmów wspólnym mianownikiem jest jednostka, która próbuje odnaleźć się w czasie pokoju. Pokoju, który jak się okazuje, jest względny i nie jest dany na zawsze” – mówi Arkadiusz Gołębiewski i dodaje – „Twórcy dotykają nierzadko tematyki wojennych refleksji kolejnych pokoleń. Pokazują, co dla nich znaczyła wojna i jak radzili sobie z traumą. Pokazane są czasem z pozoru może błahe historie, ale opisujące poranione dusze. Zderzyły się one nie tylko z II wojną światową, ale także konfliktami zbrojnymi w Europie”. Dyrektor i pomysłodawca NNW podkreśla także, że ze względu na trwające działania wojenne na Ukrainie akcent ukraiński jest w tym roku szczególnie mocny na festiwalu. „Festiwal odbywa się w czasie, kiedy wielu filmowców, studentów szkół filmowych, obecnych jest na froncie. Kamery czy smartfony używają wymiennie z karabinem”.

Filmy XIV Festiwalu NNW oceniać będzie jury złożone ze znanych filmowców i ekspertów z całego świata. Przewodniczącą jury w międzynarodowym konkursie filmów fabularnych jest Martha Coolidge – amerykańska reżyser, wieloletnia szefowa Amerykańskiej Gildii Reżyserów (wnuczka cioteczka amerykańskiego prezydenta Calvina Coolidge’a). W gronie jurorskim są także: Marek Probosz – aktor i wykładowca Wydziału Teatralnego Uniwersytetu Kalifornijskiego, mieszkający i pracujący od lat w USA; operator i reżyser Adam Sikora czy Denes Nagy - węgierski reżyser, laureat Srebrnego Niedźwiedzia w 2021 roku. Członkami jury w konkursach filmów dokumentalnych będą m.in. Zviad Elizjani (Gruzja), Anabel Rodriguez (Wenezuela), Vladimir Brnadić (Chorwacja), a z Polski m.in. Mariusz Malec czy Mateusz Werner.

Festiwal NNW co roku zaskakuje, nie tylko nowymi tematami odkrywanymi w pokazywanych filmach, ale także różnorodnością programu, który jest non stop poszerzany i stara się odpowiadać na zapotrzebowania widzów, uczestników i filmowców. Słynie z honorowania polskich i zagranicznych bohaterów, opozycjonistów walczących o wolność Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności, pośmiertnie i za życia. W 15-letniej historii organizator Festiwalu uhonorował niemal 1480 osób. W tym roku gośćmi specjalnymi Festiwalu będą m.in. Karolina Maczek-Skillen z Wielkiej Brytanii – wnuczka gen. Stanisława Maczka (w tym roku przypada 130. rocznica urodzin generała) czy kapitan Krzysztof Flizak z USA – najmłodszy żołnierz Armii Andersa (w tym roku obchodzimy 80. rocznicę ewakuacji Armii ze Związku Sowieckiego). Będą też goście z Japonii, Gruzji, Włoch, Chorwacji.

„Festiwal NNW zawsze gromadził świadków historii. To było ich święto. Niestety przegrywamy z czasem… Zmienia się więc Festiwal NNW, którego specyfiką i wyjątkowością było oddawanie bohaterom miejsca na czerwonym dywanie. Teraz tego miejsca zostało więcej dla tych, którzy ich opowieści i życie opisują obrazem. Filmowców z całego świata”. Rozwijany od kilku lat międzynarodowy charakter Festiwalu dodatkowo sprawia, że to najważniejsze wydarzenie branżowe. Platforma łącząca widzów, pasjonatów historii, twórców, producentów, dystrybutorów. Rozrasta się, na obrzeżach wielkiego kina toczą się tu dyskusje także przedstawicieli instytucji dokumentujących i zajmujących się historią. „Na NNW po prostu trzeba być” – mówi Gołębiewski.

Cztery festiwalowe dni w tym roku wypełni ponad dwieście wydarzeń. Połowa z nich to pokazy specjalne i konkursowe. Na resztę złożą się nie mniej ważne i atrakcyjne dyskusje z udziałem opozycjonistów, twórców, publicystów, wystawy specjalne, koncerty i spektakle. Odbędzie się recital Jana Ptaszyna Wróblewskiego, przed premierą na Broadwayu widzowie zobaczą spektakl o Norwidzie. Spotkania i wystawy poświęcone będą m.in. „Wielkiej Drodze” Armii Andersa, Solidarności Walczącej, Internowanym w Gołdapi (pojawi się mocna ekipa kobiet internowanych 40 lat temu). Pokaz filmu „Orzeł. Ostatni Patrol” uzupełni spotkanie z poszukiwaczami wraku okrętu. Z kolei przypadająca w tym roku 10. rocznica rozpoczęcia prac archeologiczno-ekshumacyjnych na tzw. Łączce na Powązkach będzie punktem wyjścia nie tylko do wspomnień, ale także do szukania podobnych miejsc na Węgrzech czy w Czechach.

„Mam satysfakcję, że Festiwal skupia wszystkich, którzy Polskę noszą w sercu, chcą rozwijać swoją wrażliwość, ale także z pasją opisywać filmem i analizować świat. Robimy to na festiwalu NNW. Naszą misją jest, zwłaszcza w tych trudnych czasach, opowiadanie światu o wolności i Solidarności – wartościach uniwersalnych, ponadczasowych i działających poza granicami. To jest fundament, na którym staramy się sklejać elementy popękanego, podzielonego świata. I choć się różnimy, a historia jest tematem sporów, staramy słuchać się nawzajem i budować mosty” – podsumowuje dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w dniach 28.09–01.10 2022 roku w Gdyni – Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Muzeum Marynarki Wojennej i Klubie Riwiera. Pokazy i udziały we wszystkich wydarzeniach są bezpłatne i dostępne dla każdego. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.festiwalnnw.pl.

  • Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad XIV Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda
  • Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia
  • Partnerem Generalnym XIV Festiwalu NNW jest PKN ORLEN
  • Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury
  • Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Informacja prasowa Biura Festiwalu NNW w Gdyni 

Powiązane wiadomości

do góry