Nawigacja

Aktualności

Debata radiowa „Więcej niż sport – dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie działalności klubu” – 30 września 2022

Debatę można było wysłuchać na antenie Radia Gdańsk 30 września br. Wziął w niej udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Debata organizowana była w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni.

Uczestnikami debaty byli: dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Janusz Trupinda, autor książki „KS Gedania – klub gdańskich Polaków (1922–1953)” oraz dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Poprowadził ją Michał Pacześniak, który swoim gościom zadał pytanie o politykę Wolnego Miasta Gdańska wobec polskiej mnieszości: Jak to państwo, które tak naprawdę nie było państwem, traktowało Polaków?

Pewnie drugi panelista, prof. Grzegorz Berendt powiedziałby, że w różnych okresach różnie, ale z całą pewnością na Wolne Miasto Gdańsk możemy spoglądać jako na twór, który w swojej całości był represyjny wobec Polaków, szczególnie oczywiście w latach trzydziestych, a już w sposób wyjątkowy po dojściu nazistów do władzy w Niemczech, a także w Gdańsku. Pamiętamy przecież o tym, że w naszym mieście głosowało na nich ponad 50 proc. mieszkańców tego tworu. Niezależnie więc od tej ważnej, naukowej arytmetyki lat dwudziestych i lat trzydziestych, wówczas, gdy była Republika Weimarska, czy III Rzesza Niemiecka, to Wolne Miasto Gdańsk, w powszechnej świadomości, w pamięci, był tworem w sposób wyraźnie represyjnym wobec polskich mniejszości. Zresztą to znalazło taki swój szczyt właściwie w roku 1939. Ci wszyscy, którzy służyli, nie przez przypadek, którzy służyli Polsce w tym tworze, zostali w sposób brutalny aresztowani i zamordowani – podkreślał dr Karol Nawrocki.

To że Gedania powstała w oparciu o idee Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, zdradza samą istotę klubu. Fenomen „Sokoła” z XIX w. (…) polegał na tym, że jednocześnie szkoli się młodych, ideowych ludzi do życia w sporcie, a więc w aktywności fizycznej, ale też w ideowości – to było połączenie zmysłu i umiejętności fizycznych z poświęceniem pewnym wartościom – mówił w trakcie dalszej dyskusji prezes IPN.

Po dyskusji odbył się koncert skrzypcowy Kamili Wąsik-Janiak, skrzypaczki, solistki i kameralistki, doktora sztuk muzycznych, adiunkta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Na debatę zaprosili: dr Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk oraz Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Debata organizowana była w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, który odbywa się w Gdyni od 28 września do 1 października br.

do góry