Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Armia Krajowa – największa podziemna armia świata” – Gdynia, 27 września 2022

Wystawa dostępna jest na placu Wolnej Ukrainy w Gdyni do połowy października br.

Ekspozycja przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN opowiada o AK – zakonspirowanym Wojsku Polskim, części Polskiego Państwa Podziemnego podporządkowanego konstytucyjnemu Rządowi RP na Uchodźstwie. Wystawa prezentuje jej genezę na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, struktury Polskiego Państwa Podziemnego, a także portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono Powstaniu Warszawskiemu oraz losom żołnierzy po rozwiązaniu AK, powołaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a później Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Ekspozycja złożona z 87 plansz po raz pierwszy zaprezentowana została 14 lutego 2022 r. na pl. Szczepańskim w Krakowie – w 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Gościła już w Kielcach, Katowicach, Szczecinie i Rzeszowie, do marca 2023 r. odwiedzi też Warszawę, Wrocław, Gdynię (27 września br.), Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Opole, Białystok i Olsztyn.

W uroczystym otwarciu wystawy w Gdyni wzięła udział delegacja Oddziału IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem, dr. Pawłem Warotem i naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztofem Drażbą. Wśród gości wydarzenia obecni byli m.in. dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Gdańsku Wiktor Kamiński oraz Emilia Maćkowiak, inicjatorka i wieloletnia prezes Gdańskiej Rodziny Katyńskiej. Okolicznościowe słowo do gości wygłosił dyrektor gdańskiego IPN.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry