Nawigacja

Aktualności

83. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego - Bydgoszcz, 27 września 2022

Oficjalne uroczystości odbyły się przed Kujawsko - Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Obchody zainaugurowała Msza św. w kościele garnizonowym. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterów cywilnej walki o niepodległość Ojczyzny, umieszczonej przy Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa plenerowa, przygotowana przez IPN pt. „Polskie Państwo Podziemne”.

Organizatorami uroczystości byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński oraz Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon podkreślił, że oddajemy dziś hołd ogromnej odwadze, jaką od kilkuset lat musieli się wykazywać Polacy, gdy popadli w zniewolenie.

Ćwierć wieku temu ta tragedia, wraz z pierwszym rozbiorem, rozpoczęła się i powtarzała wielokrotnie. Z tego też powodu musieliśmy się zrywać do walki o niepodległość. Ten wielki zryw w czasie II wojnie światowej pochłonął kilkaset tysięcy ofiar wśród żołnierzy i miliony wśród cywilów. Był on niestety konieczny i dlatego tak mocno właśnie II wojnę światową wspominamy, bo jesteśmy im to winni, ale jesteśmy to winni też tym, którzy przyjdą po nas, bo nie znamy dalszego biegu historii. Każdego 27 września musimy oddać hołd najdzielniejszym z dzielnych, którzy mimo zagrożenia, mimo pewności, że część z nich życie odda, stanęli do walki 

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy pod batutą majora doktora Dominika Sierzputowskiego.

 

 

do góry