Nawigacja

Aktualności

Uroczystości 42. rocznicy Sierpnia '80 – Gdańsk, Gdynia, 29–31 sierpnia 2022

Prezentujemy program uroczystości z udziałem przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej (w tym prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego), organizowanych przez IPN, a także wydarzenia towarzyszące o charakterze edukacyjnym. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 • Postulaty strajkowe przyczepione do bramy Stoczni Gdańskiej (z zasobów Archiwum IPN)
  Postulaty strajkowe przyczepione do bramy Stoczni Gdańskiej (z zasobów Archiwum IPN)

PROGRAM

 29 sierpnia 2022 

18.00
Elbląg, Katedra św. Mikołaja w Elblągu, ul. Mostowa 18

 • uroczysta Msza święta

Po Mszy świętej nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Elblągu (ul. Mączna 3). W uroczystości weźmie udział delegacja Oddziału IPN w Gdańsku.

 

 30 sierpnia 2022 

16.00
Gdynia, rondo Ofiar Grudnia 1970

 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70

W uroczystości weźmie udział delegacja Oddziału IPN w Gdańsku.

 

 31 sierpnia 2022 

10.00
Gdańsk, ul. Zamknięta 18

Tablica powstała dzięki Stowarzyszeniu „Godność”, Oddziałowi IPN w Gdańsku oraz Zarządowi Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W uroczystości wezmą udział: prezes IPN dr Karol Nawrocki a także delegacja Oddziału IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem dr. Pawłem Warotem.

 

11.00
Sala BHP w Gdańsku, ul. ks. J. Popiełuszki 6

W rocznicę święta „Solidarności” w Sali BHP w Gdańsku odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Krzyży Wolności i Solidarności byłym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy  odznaczenia wręczy prezes IPN dr Karol Nawrocki. W uroczystości weźmie udział dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot.

Po uroczystości wręczenia odznaczeń KWiS (ok. godz. 11.30-12.00), prezesowi IPN dr Karolowi Nawrockiemu z rąk Karola Guzikiewicza zostaną przekazane oryginały list uczestników strajków w maju i sierpniu 1988 r., które przewodniczący Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej Alojzy Szablewski przekazał Karolowi Guzikiewiczowi (obecnie przewodniczący Komisji Zakładowej Stoczni Gdańsk, członek Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”).

Przed i po uroczystości pracownicy Oddziałowego Archiwum będą promować projekt Archiwum Pełne Pamięci, w ramach którego osoby prywatne dowiedzą się jak mogą przekazać do zasobu archiwalnego IPN dokumenty i pamiątki rodzinne. Zapraszamy chętnych do współpracy w utrwalaniu pamięci o losach Polski i Polaków w ubiegłym stuleciu, do wydobycia z domowych zbiorów dokumentów ukazujących ważne wydarzenia z dziejów Polski i tych przedstawiających szerzej nieznane lub zapomniane historie rodzinne i podzielenia się nimi za pośrednictwem IPN z innymi.

 

14.00
Sala BHP w Gdańsku, ul. ks. J. Popiełuszki 6

 • Uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z udziałem zaproszonych gości, w czasie którego nastąpi wręczenie stypendiów NSZZ „Solidarność”. W uroczystości weźmie udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej.

 

16.00
Plac Solidarności w Gdańsku

 • Złożenie kwiatów koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej 

W uroczystości weźmie udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej.

 

17.00
Bazylika św. Brygidy w Gdańsku, ul. Profesorska 17

 • Uroczysta Msza święta 

W uroczystości weźmie udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej.

 

WYDARZENIA EDUKACYJNE

 20 sierpnia – 11 września 2022 

Oddział IPN Gdańsk, al. Grunwaldzka 216

 

 on-line 

 • Zapraszamy na spacer „Śladami Sierpnia '80”
Aby wziąć udział w spacerze należy pobrać i zainstalować bezpłatną aplikację Actiontrack ze sklepu Google Play lub App Store, a następnie zeskanować link do gry z załączonego kodu QR. Spacer został przygotowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.
 

  Spoty 

Z okazji święta „Solidarności” Oddział IPN w Gdańsku przygotował okolicznościowe spoty, które będą wyświetlane w pojazdach komunikacji miejskiej w Gdyni i Sopocie, a także w pociągach PKP na linii Elbląg-Słupsk.

 

  Dodatki prasowe 

W dniach poprzedzających uroczystości sierpniowe Oddział IPN w Gdańsku przygotował dodatki prasowe, opublikowane w kolejnym numerach „Dziennika Bałtyckiego”

 • „Ponadczasowe ideały Sierpnia”
 • „Antykomunista spod Komitetu Wojewódzkiego. Ksiądz Jurek Błaszczyk w Sierpniu '80 i w stanie wojennym”

***

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną na temat historii „Solidarności”, dostępną na stronie edukacja.ipn.gov.pl.

Polecamy również program uroczystości Sierpnia '80 dostęny na stronie NSZZ „Solidarność”.

Powiązane wiadomości

do góry