Nawigacja

Aktualności

Ludzie „Solidarności”: Magdalena Modzelewska-Rybicka

Przedstawiamy najnowszą broszurę z serii Bohaterowie Niepodległej wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej, która przybliża postać Magdaleny Modzelewskiej-Rybickiej.

Czterdzieści dwa lata temu 14 sierpnia 1980 r. wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej, który powodował narodzenie się nowego ruchu społecznego i zmianę rzeczywistości PRL. Magdalena Modzelewska-Rybicka – współzałożycielka trójmiejskiego Studenckiego Komitetu Solidarności oraz Ruchu Młodej Polski, działaczka ROPCiO i animatorka spotkań modlitewnych w Kościele Mariackim w intencji aresztowanych była obok Bożeny Rybickiej jedną z pierwszych osób z RMP, które weszły na teren stoczni.

Współredagowała napływające z zakładów postulaty strajkowe, początkowo uczestniczyła w obradach Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, protokołowała rozmowy Komitetu z dyrekcją Stoczni Gdańskiej oraz prowadziła modlitwy w intencji strajkujących przy bramie nr 2. Codzienne modlitwy gromadziły tysiące ludzi, były wyrazem duchowego wsparcia, tworzyły wspólnotę strajkujących i mieszkańców Trójmiasta. Ciągłe rozszerzanie się protestów i solidarność strajkujących doprowadziły do podpisanie porozumień sierpniowych, które były przełomowym punktem w historii Polski i doprowadziły do upadku komunizmu nie tylko w Polsce ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Tak wspominała ten moment Magdalena Modzelewska-Rybicka: „…Przypływają do mnie natrętnie całe obrazy, fragmenty rozmów nakładają się na głośną transmisję z Sali BHP. Słyszę ciągle tę niesamowitą ciszę, która zapadła z obu stron bramy nr 2, chwile po tym, jak Lech Wałęsa ogłosił całemu światu zwycięstwo…Widzę ręce wyciągane do nas przez ogrodzenie stoczni. Niezwykłe spotkania rodzin przez kraty….Gdańsk świętuje, Polska świętuje, co powie Papież?”.

W Państwa ręce oddajemy najnowszą broszurę z serii Bohaterowie Niepodległej wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej, która przybliża postać Magdaleny Modzelewskiej-Rybickiej, która swoją aktywnością przyczyniła się do sukcesu Sierpnia ’80 i powstania Solidarności:

https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/publikacje-edukacyjne-i/168305,Magdalena-Modzelewska-Rybicka.html

Załączone fotografie pochodzą z Archiwum IPN.

 

 

do góry