Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Gdańsk, 31 sierpnia 2022

Uroczystość odbyła się w historycznej Sali BHP w Gdańsku. Uczestniczył w niej prezes IPN dr Karol Nawrocki, a wśród gości wydarzenia był przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Uroczystość odbyła się w 42. rocznicę Sierpnia '80. W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Krzyże Wolności i Solidarności w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Uroczystość poprowadził dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot.

W okolicznościowym przemówieniu prezes Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił się do odznaczonych:

To zadanie historii, aby dzieje walk o wolność i niepodległość opisać i edukować i nie dać nigdy zapomnieć o tym pięknym czynie, który za Wasza sprawą wspominamy. Krzyże Wolności i Solidarności, które miałem wielki zaszczyt w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy powiesić na Waszych piersiach i przekazać Waszym bliskim, są zadośćuczynieniem i symbolem tego, że wolna i niepodległa, demokratyczne Polska nigdy nie da zapomnieć o tych, którzy walczyli za jej wolność. [...] Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem, że dołączacie Państwo do całego katalogu bohaterów polskiej wolności, którzy o tę wolność się upominali, ponosząc za to konsekwencje, często stawiając na szali swoje życie.

Z kolei przewodniczący NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla podkreślił doniosłość uroczystości i konieczność nadrobienia straconego czasu lat dziewięćdziesiątych, gdy bohaterowie walk o wolność nie byli właściwie docenieni. Okolicznościowe przemówienie wygłosił także jeden z odznaczonych – Wojciech Kwidziński.

Po uroczystości prezesowi IPN dr Karolowi Nawrockiemu z rąk Karola Guzikiewicza  zostały przekazane oryginały list uczestników strajków w maju i sierpniu 1988 r., które przewodniczący Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej Alojzy Szablewski przekazał Karolowi Guzikiewiczowi (obecnie przewodniczący Komisji Zakładowej Stoczni Gdańsk, członek Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”).

 

Wydarzenie zwieńczyła część artystyczna: wystąpił Michał Kwaśniak – skrzypce (solista koncertu, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na stałe związany z Orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy), któremu akompaniował na fortepianie Rafał Tworek (absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku i Bydgoszczy). 

 

LISTA ODZNACZONYCH

  1. Andrzej Stanisław Friedel
  2. Mieczysław Grundo
  3. Włodzimierz Kluk
  4. Mieczysław Marian Koman
  5. Wojciech Józef Kwidziński
  6. Halina Lubińska
  7. Kazimierz Nowaczyk
  8. Jan Pastor
  9. Jerzy Kazimierz Świtalski
  10. Hristo Toshev
  11. Kazimierz Tusk

 

POŚMIERTNIE

  1. Tadeusz Józef Sukowski (odznaczenie odbiera żona Kamila Sukowska)
  2. Izabela Kazimiera Świtalska (odznaczenie odbiera syn Marek Świtalski)
  3. Ks. Sylwester Zych (odznaczenie odbiera siostra Alicja Zych-Krasieńko)

 

 Biogramy odznaczonych 

do góry