Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia IPN w Londynie – Wielka Brytania, 11-12 czerwca 2022

W ramach kolejnej edycji Przystanku Historia-Wielka Brytania historycy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk przeprowadziło ciekawe zajęcia z uczniami Polskiej Szkoły im. Heleny Modrzejewskiej w Londynie-Hanwell. Placówka jest szkołą uzupełniającą, kształcącą dzieci i młodzież w ramach nauki języka polskiego, historii, polskiej kultury, tradycji i obyczajowości. Spotkania edukacyjne odbyły się także w Polskim Ośrodku Kulturalno-Oświatowym w Londynie.

11 i 12 czerwca 2022 r. w Polskiej Szkole im. Heleny Modrzejewskiej w Londynie-Hanwell odbyła się kolejna edycja „Przystanku Historia” Londyn. Zajęcia prowadzili historycy i edukatorzy z Oddziałowego Biuro Edukacji Narodowej IPN, naczelnik , Krzysztof Drażba, dr Barbara Męczykowska oraz Izabela Brzezińska.

Podczas edukacyjnych spotkań i warsztatów najmłodsi uczniowie mieli możliwość poznać historię zwierząt towarzyszących polskim żołnierzom walczącym na frontach I i II wojny światowej, Baśki Murmańskiej, Misia Wojtka i psa Sambo.

Natomiast uczniowie klas seminarium General Certificate of Secondary Education przygotowujący się do egzaminów maturalnych, wzięli udział w warsztatach „Śledztwo katyńskie”, które prowadził Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Sprawa Katynia to temat tegorocznych egzaminów.

Na rzecz szkoły zostały przekazane materiały edukacyjne wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. Najaktywniejsi i najbardziej zaangażowani uczniowie zostali nagrodzeni historycznymi grami planszowymi IPN: „Miś Wojtek”, „303. Bitwa o Anglię”, „Polak Mały” oraz „ZnajZnak”.

 

Zajęcia historyczne i zabawy edukacyjne przeprowadzono także w niesamowitych okolicznościach przyrody, w Parku Ravencourt. Jednym z najważniejszych parków gminy London Borough of Hammersmith and Fulham. Zajęcia prowadzili Łukasz Pogoda i Marta Gosk, z Biura Edukacji Narodowej IPN.

W Polskim Ośrodku Kulturalno-Oświatowym w Londynie odbyło się spotkanie Za naszą i wasza wolność. Walki Polaków na frontach II wojny światowej. Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku przedstawił ideę międzynarodowego projektu edukacyjno-memoratywnego IPN "Szlaki nadziei. Odyseja Wolności".

Podczas spotkania została także otwarta wystawa przygotowana przez Oddział IPN w Łodzi First to fight. Polacy na frontach II wojny światowej.

do góry