Nawigacja

Aktualności

Święto 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich – Starogard Gdański, 12 czerwca 2022

Ekspozycja sprzętu wojskowego, prezentacja jednostek Wojska Polskiego, inscenizacje grup rekonstrukcyjnych, oddziałów szwoleżerów i ułanów, pokazy kaskaderskie i jeździeckie - z okazji Święta Pułkowego w Starogardzie Gdańskim odbył się Festyn Kawaleryjski. Podczas festynu Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku zaprezentował swoją ofertę edukacyjną, odbyła się także promocja książki „Germanizacja nazw miejscowości w Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie 1939–1945."

Tradycyjnie kawaleryjskie święto rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele pw. Św. Wojciecha w intencji poległych szwoleżerów. 

W Stadzie Ogierów odbył się Festyn Kawaleryjski. Tryskająca ziemia spod kopyt galopujących koni, świst szabli, hurkot karabinów i grzmot granatów dymnych to tylko kilka z wielu atrakcji zaprezentowanych podczas festynu. Grupy rekonstrukcyjne oraz oddziały szwoleżerów i ułanów zaprezentowały inscenizacje „Kawaleryjskie Opowieści”. 

Patronem Święta Pułku jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku na czele z dyrektorem dr. Pawłem Piotrem Warotem, który należy do komitetu honorowego. Podczas wydarzenia Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku zaprezentował swoją ofertę edukacyjną. Pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, Daniel Sieczkowski, Aleksandra SzwarcKrzysztof Filip oraz naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych dr Daniel Czerwiński prezentowali najnowsze publikacje i broszury wydane przez IPN. Podczas festynu można było także zagrać w wojenną gre planszową 303,  w której podniebne pojedynki Dywizjonu 303 rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości. 

Odbyła się także promocja książki Mateusza Kubickiego, z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Gdańsk „Germanizacja nazw miejscowości w Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie 1939–1945.”

Swoje stanowiska zaprezentowały jednostki Wojska Polskiego, odbyła się także ekspozycja Międzynarodowego Komponentu Wojsk NATO.


Podczas wydarzenia nie zabrakło też okazji by poczęstować się wojskową grochówką, zajrzeć do wozów i pojazdów woskowych i obejrzeć ciężki sprzęt. Wrażenie na widzach zrobił pokaz musztry paradnej, władanie białą bronią konno, a także umiejętności kaskaderów i jeźdźców.
Organizatorami uroczystości są: Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich stacjonujący w Starogardzie Gdańskim.

Fot. Anna Lewandowska, IPN Oddział w Gdańsku, Magdalena Dalecka, Urząd Miasta Starogard Gdański.

 

do góry