Nawigacja

Aktualności

35. rocznica III Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski – Gdańsk, 12 czerwca 2022

Złożone kwiaty przy pamiątkowej tablicy, zapalone znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, a także modlitwa w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku – Stowarzyszenie Godność zorganizowało uroczyste obchody 35. rocznicy III Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski. W uroczystościach uczestniczyła delegacja Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.

Śladami wizyty Papieża w Gdańsku - pod takim hasłem odbyły się uroczystości w 35. rocznicę III Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski.

Uroczyste obchody rozpoczęły się na Westerplatte, gdzie 12 czerwca 1987 r. podczas swojej pielgrzymki Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą, która przyjechała do Gdańska z całej Polski. W tym symbolicznym miejscu, przy pamiątkowej, granitowej tablicy żłożono wiązanki kwiatów.

Inicjatorem powstania tablicy był Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność”. Na tablicy zostały uwieńczone słowa wypowiedziane 35 lat temu przez Papieża Polaka:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajdzie też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, obronić - dla siebie i innych

 

Hołd i cześć Janowi Pawłowi II oddano także przy Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku. W tym miejscu, 12 czerwca 1987r. Papież Jan Paweł II modlił się w samotności otoczony przez setki funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa zwiezionych na tą okoliczność, którzy w celu upokorzenia go stanęli do niego plecami.

W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyła się uroczysta Msza Święta. Kwiaty złożono także przy pomniku Jana Pawła II przy kościele.

Obchody 35. rocznicy III Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski zorganizowało stowarzyszenie Godność.

W uroczystościach udział wzięli: Marcin Adamiak z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku, Andrzej Osipow wiceprezes Stowarzyszenia Godność wraz z członkami stowarzyszenia. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Tomasz Gieszcz, dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego, Radni Miasta Gdańska z Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Koralewski i Romuald Plewa.

do góry