Podczas spotkania odbyło się wystąpienie dr Przemysława Wójtowicza z Oddziałowego Biura Badań Historczycznych z Delegatury w Bydgoszczy: „Pierwsze lata toruńskiej «Solidarności» na tle wydarzeń w regionie i kraju”. W trakcie wydarzenia została przedstawiona prezentacja katalogu osób rozpracowywanych przygotowana przez Marię Kozikowską z Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Gdańsku.
W trakcie spotkania pozyskano zgody na publikację w katalogu (wymóg ustawowy).
Na koniec spotkania głos zabrał Zastępca Dyrektora Biura Lustracyjnego IPN Artur Napióra, który podziękował zebranym za przybycie i za ich działalność w trudnych czasach komunizmu wskazując, że katalog „osób rozpracowywanych” poza walorami informacyjno- historycznymi jest przede wszystkim wyrazem uznania dla osób, które sprzeciwiły się działaniom totalitarnego państwa.
***
Czym jest Katalog Osób Rozpracowywanych?
Katalog Osób Rozpracowywanych jest jednym z katalogów tematycznych IPN, którego obowiązek publikacji wynika z ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej. Ustawa zobowiązuje Instytut Pamięci narodowej do przygotowywania i publikowania katalogu zawierającego dane osobowe osób, wobec których zachowały się dokumenty świadczące o tym, że organy bezpieczeństwa państwa zbierały o nich informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny, a wobec osób tych nie stwierdzono istnienia dokumentów świadczących, że byli pracownikami, funkcjonariuszami, żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa lub współpracowali z organami bezpieczeństwa państwa.
W katalogu umieszczane są osoby, które działały w latach 1944-1989 na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej, a także osoby represjonowane przez komunistyczny reżim, o których informacje zachowały się w zasobie IPN. Publikując ww. katalog IPN chce w ten sposób uhonorować oraz upublicznić świadectwa działalności niepodległościowej jak najszerszej grupy ludzi.
Czyje dane mogą zostać umieszczone w Katalogu Osób Rozpracowywanych?
Katalog zawiera dane osób, wobec których zachowały się dokumenty świadczące o tym, że organy bezpieczeństwa państwa zbierały o nich informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny, a jednocześnie wobec osób tych nie stwierdzono istnienia dokumentów świadczących, że były one pracownikami, funkcjonariuszami, żołnierzami organów bezpieczeństwa lub współpracowały z tymi organami.
Gdzie IPN poszukuje informacji o fakcie rozpracowywania lub represjach wobec danej osoby?
Podstawą do poszukiwań i opracowania wpisu w katalogu osób "rozpracowywanych" są wyłącznie informacje zawarte w dokumentach przechowywanych w zasobie archiwalnym IPN.
Katalog jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej IPN pod adresem: http://katalog.bip.ipn.gov.pl/