Nawigacja

Aktualności

Dyskusja wokół książki „Agentura” prof. Sławomira Cenckiewicza – Bydgoszcz, 22 czerwca 2022

W bydgoskiej Delegaturze IPN odbyło się spotkanie z prof. Sławomirem Cenckiewiczem. Rozmowę z autorem przeprowadzi dr Paweł Piotr Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

  • Dyskusja wokół książki „Agentura” prof. Sławomira Cenckiewicza

System został ułożony tak, żeby nie przyznawać się do współpracy, jest to system oparty na wyparciu. Lech Wałęsa jest parawanem, za którym ukrywają się więksi  - mówił podczas spotkania prof. Sławomir Cenckiewicz

W bydgoskiej Delegaturze IPN odbyła się dyskusja wokół najnowszej książki prof. Sławomira Cenckiewicza „Agentura”.  Jak podkreśla sam autor, nie jest to "jeszcze jedna książka o agentach". "To opowieść o konsekwencjach ich dawnych uwikłań i roli, jaką odegrali w budowie postkomunizmu. To także próba odpowiedzi na fundamentalne pytania: kto nie pozwolił im się przyznać i dlaczego antykomunizm jest w Polsce sierotą?".

Rozmowę z autorem przeprowadził dr Paweł Piotr Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

Tematyka związana z agenturą wydaje się szczególnie istotna i interesująca. Po 1989 roku nie rozliczono aparatu represji, nie osądzono agentury. To jest grzech zaniechania - mówił dr Paweł Piotr Warot. 

W książce zwróciłem uwagę przede wszystkim na 3 osoby, jedną z nich jest Adam Daniel Rotfeld, osoba, która miała kontakty z komunistycznymi służbami. Po powrocie z Szwecji został ministrem spraw zagranicznych, taka osoba, będąc członkiem rządu miała wpływ na ważne decyzje dla polskiego państwa. Czy to wszystko jest przypadkowe ? - pytał dr Paweł Piotr Warot

Uważam, że osoby, które współpracowały i realizowały zadania wynikające z podziału kompetencji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa – mówił prof. Cenckiewicz

Zainteresowanie historią będzie malało, problem identyfikacji narodowej nie będzie tak silny, z problemem agentury nigdy się nie uporamy ponieważ w Polsce nie ma front mena, który by uczynił z antykomunizmu jakiś zasadniczy cel – twierdzi Sławomir Cenckiewicz

 

 

Książka "Agentura" zadedykowana została Józefowi Szylerowi, zmarłemu w 2021 roku bohaterowi Grudnia '70. Nazwisko Szylera pojawiło się w dokumentach zgromadzonych w Archiwum IPN związanych z działalnością tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa "Bolek" z gdańskiej stoczni. Józef Szyler i Lech Wałęsa pracowali na jednym wydziale w stoczni. Według dokumentów TW "Bolek" aktywnie rozpracowywał Józefa Szylera.

dr hab. Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971 r.) – profesor Akademii Sztuki Wojennej, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. K. Sosnkowskiego w Warszawie (od 2016 r.) i wiceprzewodniczący Kolegium IPN (w latach 2016–2021), doradca prezesa IPN ds. naukowych.

Autor i współautor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Opublikował kilkadziesiąt książek i rozpraw, w tym monografię komunistycznego wywiadu wojskowego oraz szereg studiów na temat cywilnych służb specjalnych PRL. Autor i współautor biografii Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, płk. Ryszarda Kuklińskiego, Wiesława Chrzanowskiego i Lecha Kaczyńskiego. Edytor pism politycznych i wspomnień Tadeusza Katelbacha, Ignacego Matuszewskiego, Stanisławy Kuszelewskiej i Władysława Studnickiego.

W 2006 r. przewodniczący Komisji Likwidacyjnej WSI, a później doradca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Wiceprzewodniczący Komisji Archiwalnej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych (od 2016 r.).

do góry