Nawigacja

Aktualności

Witold Pilecki – 121. rocznica urodzin jednego z największych bohaterów II wojny światowej – Gdańsk, 13 maja 2022

W Gdańsku delegacja Instytutu Pamięci Narodowej oddała hołd i cześć bohaterowi, który z własnej woli trafił do Auschwitz, by tam przygotowywać ruch oporu. Kwiaty u stóp pomnika rtm. Witolda Pileckiego złożyli dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN, dr Paweł Piotr Warot, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku, dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Tomasz Gieszcz, dyrektor biura wojewody pomorskiego.

121 lat temu, 13 maja 1901 roku, urodził się Witold Pilecki, harcerz i oficer Wojska Polskiego, artysta i społecznik, konspirator i dobrowolny więzień KL Auschwitz, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Kierownictwa Dywersji KG AK i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, współorganizator „NIE”; po wojnie zamordowany przez komunistów.

W związku z rocznicą urodzin rotmistrza, delegacja Instytutu Pamięci Narodowej oddała hołd i cześć bohaterowi. Kwiaty u stóp pomnika Witolda Pileckiego złożyli dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN, dr Paweł Piotr Warot, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku, dr Marek Szymaniak zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Tomasz Gieszcz, dyrektor biura wojewody pomorskiego.

Witold Pilecki służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz, by zdobyć tam informacje i zorganizować konspirację niepodległościową. Zagrożony dekonspiracją zdołał uciec z piekła Auschwitz.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim. Rok później znalazł się w 2. Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech, skąd decyzją gen. Władysława Andersa powrócił do Polski – będącej już pod władzą komunistów, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze Rządu RP na Uchodźstwie. Aresztowany w maju 1947 r., trafił do aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie komunistyczni oprawcy poddali go okrutnemu śledztwu. Mimo tortur pozostał niezłomny, wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Skazany na śmierć w pokazowym procesie, został zamordowany 25 maja 1948 r., o godz. 21.30.

Przez cały okres PRL-u wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały ścisłej cenzurze. Miejsce pogrzebania bohatera wciąż pozostaje nieznane. W 2006 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany na pułkownika.

do góry