Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Witold Pilecki” – Gdańsk, 13 maja 2021

W 120. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego ekspozycję zaprezentował prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Na placu Solidarności w Gdańsku 13 maja odbyła się prezentacja biograficznej wystawy elementarnej „Witold Pilecki”.

– Witold Pilecki to postać bliska wszystkim Polakom, jeden z najwybitniejszych bohaterów łączących w sobie wiele zasług na różnych poziomach – harcerz, żołnierz, ale także społecznik i artysta. To człowiek, którzy przeżył piekło Auschwitz. Aresztowany przez komunistów w maju 1947 roku został skazany za działalność niepodległościową na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 r. Instytut Pamięci Narodowej nadal poszukuje, zakopanych potajemnie, szczątków bohaterskiego rotmistrza – mówił dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon.

Ze względu na ograniczenie sanitarne związane z epidemią prezentacja wystawy odbyła się jedynie z udziałem mediów.  

Zapraszamy natomiast do indywidualnego zwiedzania ekspozycji na placu Solidarności do końca maja br.

Po oprowadzeniu dziennikarzy po wystawie dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki, naczelnik OBEN Krzysztof Drażba, asystent i doradca Wojewody Pomorskiego Ireneusz Szweda oraz przedstawiciele Młodzieżowej Rady MIIWŚ złożyli kwiaty pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego nieopodal Muzeum II Wojny Światowej.

  • Prezentacja wystawy IPN „Witold Pilecki” na placu Solidarności w Gdańsku oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem rotmistrza przed MIIWŚ
  • Prezentacja wystawy IPN „Witold Pilecki” na placu Solidarności w Gdańsku oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem rotmistrza przed MIIWŚ
  • Złożenie kwiatów przed pomnikiem Witolda Pileckiego przed MIIWŚ w Gdańsku

***

Biograficzna wystawa elementarna, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, opowiada o życiu i śmierci jednego z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku. Jako harcerz brał udział w rozbrajaniu Niemców w Wilnie w 1918 roku, a następnie był obrońcą tego miasta przed bolszewikami w 1919 roku. W 1920 roku walczył w Bitwie Warszawskiej; w 1939 roku także w formacjach kawalerii  bronił Polski przed Niemcami. W 1940 roku działając konspiracyjnie w Tajnej Armii Polskiej dał się uwięzić w KL Auschwitz gdzie do 1943 roku tworzył konspiracyjne struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Od pierwszego do ostatniego dnia brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez komunistów w maju 1947 roku został skazany za działalność antykomunistyczną na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Instytut Pamięci Narodowej nadal poszukuje, zakopanych potajemnie, szczątków bohaterskiego Rotmistrza.

Wystawa składa się z 15 plansz, jest także dostępna on-line na stronie internetowej IPN.

Powiązane wiadomości

do góry