Nawigacja

Aktualności

Znicze pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego – Gdańsk, 25 maja 2020

Delegacja IPN Gdańsk oddała hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 72 laty w mokotowskim więzieniu.

25 maja 1948 r. komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. W warszawskim więzieniu na Mokotowie przeprowadzono egzekucję rtm. Witolda Pileckiego. Bezpośrednim wykonawcą wyroku był sierż. Piotr Śmietański, zwany „katem z Mokotowa”. Rotmistrza zamordowano strzałem w tył głowy. Jego ciało zostało pogrzebane w nieznanym miejscu, prawdopodobnie na tzw. Łączce obok murów Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

W jedenastu miastach kraju przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oddadzą hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 72 laty. 25 maja br. o 21.30 – w godzinę śmierci bohatera niezłomnego – pod pomnikami rotmistrza zapłoną znicze pamięci.

W Gdańsku delegacja IPN na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem oraz Krzysztofem Drażbą, naczelnikiem OBEN, złożyła kwiaty pod pomnikiem rtm. Pileckiego przed Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawiciele IPN Gdańsk podążyli również szlakiem pamięci o żołnierzach niezłomnych, odwiedzając groby Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” na Cmentarzu Garnizonowym oraz gdański pomnik Żołnierzy Wyklętych. 

O godz. 21.30 pod pomnikiem rtm. Pileckiego znicz pamięci zapalił dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon.


Witold Pilecki

Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz, by zdobyć tam informacje i zorganizować konspirację niepodległościową. Zagrożony dekonspiracją zdołał uciec z piekła Auschwitz.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim. Rok później znalazł się w 2. Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech, skąd decyzją gen. Władysława Andersa powrócił do Polski – będącej już pod władzą komunistów, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze Rządu RP na Uchodźstwie. Aresztowany w maju 1947 r., trafił do aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie komunistyczni oprawcy poddali go okrutnemu śledztwu. Mimo tortur pozostał niezłomny, wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Skazany na śmierć w pokazowym procesie, został zamordowany 25 maja 1948 r., o godz. 21.30.

Przez cały okres PRL-u wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały ścisłej cenzurze. Miejsce pogrzebania bohatera wciąż pozostaje nieznane. W 2006 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany na pułkownika.

Więcej na temat Witolda Pileckiego można znaleźć w artykułach:

„Rtm. Witold Pilecki. Choćby przyszło postradać życie...”

„Pilecki ucieka z piekła”

do góry