Nawigacja

Aktualności

Przekazanie podręczników do historii Polski w języku ukraińskim - Bydgoszcz, 10 maja 2022

Pierwsze kilkaset sztuk podręcznika na ręce kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty Marka Gralika przekazał prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektora IPN Gdańsk.

– To niewielki objętościowo materiał, który próbuje przybliżyć na stu bogato ilustrowanych stroniczkach 1000 lat historii Polski – tłumaczył prof. Golon. – Najwięcej miejsca autorzy poświęcili II wojnie światowej. Jest tam też oczywiście mowa o zbrodni wołyńskiej, ale pamiętajmy – to podręcznik historii Polski, on nie jest nastawiony na polsko-ukraińskie stosunki i gdy był pisany, nie spodziewano się pojawienia w naszym systemie oświatowym tysięcy uczniów z Ukrainy – wyjaśniał. Dodał, że prawdopodobnie z myślą o tych uczniach trzeba będzie przygotować specjalne wydawnictwa na nowy rok szkolny.  

 Obecnie w naszym województwie w szkołach i przedszkolach uczy się ok. ośmiu tys. uchodźców z Ukrainy. Większość to uczniowie szkół podstawowych, a 730 z nich – ponadpodstawowych. To właśnie do nich mają trafić papierowe wydania podręczników historii Polski po ukraińsku, szczególnie do oddziałów przygotowawczych. 

– Młodego człowieka z Ukrainy moim zdaniem powinny zainteresować szczególnie dwa fragmenty tego przewodnika: pierwszy mówiący o czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, kiedy Korona Królestwa Polskiego weszła w posiadanie terenów, które są obecnie częścią Ukrainy, włącznie z Kijowszczyzną. Drugi, drażliwy, ale bardzo istotny, to rzeź mieszkańców Wołynia dokonana przez Ukraińców z Ukraińskiej Powstańczej Armii w czasie II wojny światowej – mówił Marek Gralik, Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty – Mam nadzieję, że ten przewodnik będzie zachętą dla uczniów z Ukrainy do lepszego poznawania historii naszego kraju i że będą czytali go ze świadomością, że oni tu i teraz zapisują kolejne karty historii Polski, o której za jakiś czas będą się uczyć kolejne pokolenia.

Przekazaniu książek towarzyszyła prezentacja wybranych wydawnictw IPN o stosunkach polsko-ukraińskich XX w. napisanych w języku polskim i ukraińskim.

do góry