Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy IPN „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939” – Gdańsk, 22 marca 2022

Prezentacja ekspozycji odbyła się w 82. rocznicę egzekucji dokonanej na 67 wybitnych Polakach z Wolnego Miasta Gdańska w niemieckim obozie zagłady Stutthof.

W obecności przedstawicieli władz państwowych, organizacji społecznych, służb mundurowych, instytucji kultury, mediów, nauczycieli i uczniów 22 marca na Placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odbył się wernisaż najnowszej wystawy IPN Oddział w Gdańsku „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939”.  

Wydarzenie miało miejsce w 82. rocznicę egzekucji dokonanej na 67 wybitnych Polakach z Wolnego Miasta Gdańska w niemieckim obozie zagłady Stutthof w Wielki Piątek 1940 r.

– Nasza wystawa wpisuje się również w 100. rocznicę utworzenia Klubu Sportowego Gedania – jednego z najważniejszych symboli polskości w Wolnym Mieście Gdańskim. W ramach Gedanii prowadzona była działalność patriotyczna, organizacyjna, kulturalna, oświatowa, dobroczynna – mówił Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN IPN Gdańsk.

– Musimy pielęgnować pamięć o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska. Musimy tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. Musimy nieustannie przypominać o tych, którzy walczyli o polskość Pomorza. To ludzie niezłomni, dzięki którym możemy być tu, gdzie dzisiaj jesteśmy – podkreślił poseł na Sejm RP Michał Urbaniak.

Autorka wystawy Karolina Masłowska (OBEN IPN Gdańsk) wskazała, że prezentowana ekspozycja jest pierwszą częścią tryptyku.

– Inspirację stanowiła część bolesna Różańca. Pierwsza część wystawy przedstawia sylwetki męczenników, tych, którzy z powodu swojej aktywności na rzecz podtrzymania polskiej tożsamości w Wolnym Mieście Gdańsku, ponieśli śmierć z rąk Niemców – wyjaśniała.

Głos zabrał również Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność”, który przypomniał postać Anastazego Wiki-Czarnowskiego, wybitnego polskiego działacza narodowego, społecznego i kulturalnego, urzędnika, który swoje zawodowe życie związał ze służbą pocztową.

Uroczystość podsumował ks. Zbigniew Cichon, proboszcz w parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.

– Jako następca bł. ks. Bronisława Komorowskiego w kościele św. Stanisława BM cieszę się, że ta wystawa powstała. Dzięki niej mamy możliwość uhonorować tych, którzy troszczyli się o Polaków mieszkających w Gdańsku – mówił duchowny, który następnie przewodniczył modlitwie.

Po wernisażu delegacje: IPN Gdańsk, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (na czele z zastępcą dyrektora dr. Markiem Szymaniakiem), Stowarzyszenia „Godność”, Rodziny Katyńskiej, Rodziny Ponarskiej oraz prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki złożyli kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Uroczystość poprowadził Artur Chomicz.

Ekspozycję można zwiedzać do 29 kwietnia. Wersja cyfrowa wystawy jest dostępna do pobrania poniżej. Zachęcamy również do zapoznania się z kartami pracy, które można wykorzystywać w zajęciach edukacyjnych (do pobrania).

do góry