Nawigacja

Aktualności

Polacy i Polska w Wolnym Mieście Gdańsku. Zapis ekranowy – 23 marca 2022

Widzowie obejrzeli nieznane lub mało znane materiały filmowe wzbogacone o komentarz filmoznawczo-historyczny.

W sali kinowej w gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego 23 marca odbył się pokaz filmów poświęconych obrazom Polski i Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

– Spotykamy się dzień po 82. rocznicy egzekucji dokonanej na 67 wybitnych Polakach z Wolnego Miasta Gdańska w niemieckim obozie zagłady Stutthof w Wielki Piątek 1940 r. Rok 2022 to także 100. rocznica utworzenia Klubu Sportowego Gedania – jednego z najważniejszych symboli polskości w WMG. IPN Oddział w Gdańsku przypomina o losach Polaków z WMG na wiele sposobów m.in. poprzez wystawę „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939” oraz przy pomocy archiwalnych obrazów filmowych – mówił Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN IPN Gdańsk.

Widzowie obejrzeli dotąd nieznane lub mało znane materiały filmowe wzbogacone o komentarz filmoznawczo-historyczny prof. UG Krzysztofa Kornackiego, Aleksandra Masłowskiego oraz reżysera Grzegorza Karbowskiego.

Wydarzenie otworzyła projekcja filmu realizowanego wiosną 1939 r. pt. „Polska w Gdańsku” (reż. Mieczysław Bil-Bilażewski). Obraz ukazuje m.in. aktywność Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku (m.in. członków KS Gedania) na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej.

Z kolei film dokumentalny „Gdańsk 1939” w uporządkowany i przystępny sposób przedstawia całościowo wydarzenia roku 1939 w Gdańsku. Znajdziemy w nim między innymi szereg zagadnień związanych z tragicznymi losami polskiej i żydowskiej ludności, ale i bohaterską obronę Westerplatte czy Poczty Polskiej w Gdańsku. W filmie zrealizowanym przez Video Studio Gdańsk wykorzystano liczne materiały archiwalne, w tym nieznane szerszej publiczności. Dopełniają je fragmenty notacji filmowych ze świadkami historii zrealizowanych przez  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Pokaz zamknął pokaz filmu z 1958 r. „Wolne Miasto” w reżyserii Stanisława Różewicza.

Wydarzenie zorganizowane było przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku i Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy.

Program:

Wprowadzenie

Zapis ekranowy – cz. 1
Polska w Gdańsku (1939) – reż. Mieczysław Bil-Bilażewski
Dwa porty (1935?)
Gdańsk 1939 (2019) – reż. Grzegorz Karbowski
Komentarz merytoryczny i rozmowa (cz. 1)

Zapis ekranowy – cz. 2
Fragmenty filmów fabularnych
Komentarz merytoryczny i rozmowa (cz. 2)

Pokaz filmowy o g. 20.00
Wolne Miasto (1958) – reż. Stanisław Różewicz
Przed filmem prelekcja prof. Krzysztofa Kornackiego


do góry