Nawigacja

Aktualności

Demontaż pomnika Armii Czerwonej – 23 marca 2022

– Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski na pomniki z czerwoną gwiazdą. Za tym symbolem kryją się zbrodnie systemu komunistycznego – mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki podczas demontażu pomnika poświęconego Armii Czerwonej w Chrzowicach.

23 marca 2022 w miejscowości Chrzowice w gminie Prószków (woj. opolskie) odbył się briefing z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego, podczas którego został zdemontowany pomnik poświęcony Armii Czerwonej. W wydarzeniu obok prezesa IPN wzięli udział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, burmistrz Prószkowa Krzysztof Cebula oraz dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.

Symbol czerwonej gwiazdy, tak samo jak niemiecka swastyka, odpowiada za wybuch II wojny światowej. W tym symbolu widzimy zbrodniarzy z Katynia. I to właśnie ten symbol po 1945 r. mówił o zniewoleniu, kolonizacji Polski i Europy Środkowo-Wschodniej przez Sowietów – podkreślił prezes IPN podczas briefingu. Zwrócił uwagę, że symbol ten ma i dzisiaj swoich zwolenników: – Niestety do dnia dzisiejszego postacie związane z ideologią symbolizowaną przez czerwoną gwiazdę – Marks, Engels, Lenin i Stalin – dominują w mózgach i sercach włodarzy Federacji Rosyjskiej, którzy barbarzyńsko starają się zdemolować niepodległą Ukrainę – mówił dr Nawrocki. – Usunięcie tego pomnika jest ważne dla naszej przyszłości, bo nierozliczenie zbrodni komunistycznych i niepozbycie się takich symboli z przestrzeni publicznej ośmiela satrapów tego świata – podsumował prezes IPN.

Transmisja na kanale IPNtv

Prezes IPN zaapelował do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. – Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie (...)  Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi – podkreślił w oświadczeniu z 4 marca 2022 roku.

Dzięki apelowi prezesa IPN rozpoczął się kolejny etap dekomunizacji w Polsce. Na oświadczenie dr. Karola Nawrockiego odpowiedział między innymi burmistrz Prószkowa, w okolicy którego zachował się pomnik poświęcony Armii Czerwonej. Monument znajdował się w miejscowości Chrzowice (gmina Prószków) przy drodze krajowej 45. Został wzniesiony w 1949 r. przez Powiatowy Komitet Budowy Pomnika, na byłym cmentarzu, gdzie pochowano pierwotnie 620 czerwonoarmistów z 1 Frontu Ukraińskiego, szczątki których ekshumowano i przeniesiono na cmentarz wojenny Armii Czerwonej w Kędzierzynie-Koźlu. Obelisk miał 5 metrów wysokości z widoczną czerwoną gwiazdą oraz napisem w języku polskim i rosyjskim: „Wieczna chwała bohaterom Armii Radzieckiej poległym za wolność narodów w 1945 r.”

do góry