Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920–1939” – Gdańsk, 13 maja 2022

Wernisaż odbędzie się w 100. rocznicę uroczystego otwarcia Gimnazjum Polskiego Macierzy Szkolnej w Gdańsku.

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Paweł Piotr Warot oraz Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG zapraszają na wernisaż wystawy „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku 1920–1939”, który odbędzie się 13 maja 2022 r. (w piątek) o godz. 11.30 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 55, sala 1.46). Wstęp wolny, zapraszamy.

***

Wystawa opowiada o niezwykłych ludziach, którym przyszło żyć i działać w stworzonym w 1920 r. Wolnym Mieście Gdańsku. Polscy mieszkańcy tego państwa-miasta stanowili mniejszość pośród niechętnego, a z czasem w zdecydowanej większości wrogiego żywiołu niemieckiego. Mimo piętrzących się trudności – tych wielkich (historycznych) i tych zwykłych (codziennych), niewzruszenie służyli Polsce poprzez pracę na rzecz zachowania polskiej tożsamości. Za swoją niezłomność zapłacili najwyższą cenę.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Jej autorką jest Karolina Masłowska. Wystawa jest dostępna również w wersji cyfrowej na stronie edukacja.ipn.gov.pl.

do góry