Nawigacja

Aktualności

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego i 51. rocznica Grudnia '70 w Oddziale IPN w Gdańsku

Wystawy, uroczystości, akcja społeczna, odznaczenia, publikacje, dyskusje online, quizy, spacery historyczne, gra mobilne i wiele innych. Prezentujemy program tegorocznych uroczystości i inicjatyw organizowanych przez Oddział IPN w Gdańsku oraz wydarzeń towarzyszących.

  • Pierwsze dni stanu wojennego w Gdańsku (fot. AIPN)

Program uroczystości

Z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego:

17 grudnia (piątek), godz. 14.30
Sala BHP w Gdańsku (ul. ks. J. Popiełuszki 6)

Organizator: Oddział IPN w Gdańsku. W uroczystości weźmie udział prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Wstęp na uroczystości wyłącznie dla zaproszonych gości i przedstawicieli mediów. Więcej szczegółów na temat uroczystości podamy w osobnym komunikacie.


13 grudnia (poniedziałek), godz. 15.30–16.40
Sala BHP w Gdańsku (ul. ks. J. Popiełuszki 6)

Wstęp na uroczystości wyłącznie zaproszonych gości i przedstawicieli mediów.

 

godz. 17.30
Plac Solidarności w Gdańsku

  • Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, modlitwa za Ofiary stanu wojennego oraz odczytanie oświadczenia pod pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Organizator: Stowarzyszenie „Godność”. W uroczystości weźmie udział delegacja Oddziału IPN w Gdańsku.

 

godz. 18.00
Targ Rakowy w Gdańsku

17 grudnia 1981 r. podczas protestów przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i w rocznicę krwawej masakry Grudnia 1970 roku śmiertelnie został postrzelony pociskiem z broni maszynowej 20 letni śp. Antoni „Tolek” Browarczyk – jedna z pierwszych i najmłodszych Ofiar stanu wojennego w Polsce. Pracował w zakładzie elektromechanicznym w Gdańsku. Strzał oddany ze strony kordonów MO i ZOMO trafił „Tolka” prosto w głowę.

Tego dnia w Gdańsku, rannych z broni palnej zostało jeszcze kilka innych osób. Do dzisiaj winni tej zbrodni nie zostali ukarani, a wszystkie śledztwa kończyły się bez postawienia zarzutów, nie tylko tym, którzy strzelali do bezbronnych ludzi, ale i ich mocodawcom.

W uroczystości upamiętniającej zamordowanego, która odbyła się z inicjatywy Federacji Młodzieży Walczącej na Targu Rakowym w Gdańsku, wzięły udział delegacje: wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, Oddziału IPN w Gdańsku (reprezentowanego przez dyrektora prof. Mirosława Golona), Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego, Policji. Okolicznościowe przemówienie wygłosił przedstawiciel Federacji Młodzieży Walczącej i siostra Antoniego Browarczyka – Grażyna Browarczyk Matusiak. Modlitwę odmówił ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB.

Następnie przy pomniku (w miejscu prawdopodobnej śmierci Antoniego Browarczyka) złożone zostały wieńce, wiązanki kwiatów, a także zapalono znicze.

W 40. rocznicę wybuchu stanu wojennego w Polsce pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku złożyli również kwiaty na wyremontowanym ze środków Biura nagrobku Antoniego Browarczyka na Cmentarzu Łostowickim.

 

godz. 18.30
Bazylika św. Brygidy

  • Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. Po Eucharystii koncert zespołu Pro Bono oraz Antoniego Filipkowskiego.

 

Akcja „Zapal światło wolności”

{PLAYER:662680}

W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Wystarczy 13 grudnia – najlepiej punktualnie o godz. 19.30 – zapalić świeczkę albo znicz w oknie, przy pomniku, krzyżu, by w ten sposób symbolicznie upamiętnić ofiary stanu wojennego.

Akcja społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział:

Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić.

 

16 grudnia, godz. 10.00
Plac Solidarności w Gdańsku

  • Pomnik Poległych Stoczniowców, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców przez czynnych i emerytowanych pracowników Stoczni Gdańsk SA (w uroczystości weźmie udział delegacja Oddziału IPN w Gdańsku)

 

17 grudnia, godz. 6.00
Gdynia Stocznia, pomnik Ofiar Grudnia '70

  • złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 przez przedstawicieli miasta Gdyni, NSZZ „Solidarność” oraz Oddziału IPN w Gdańsku

 

godz. 14.30
Sala BHP w Gdańsku (ul. ks. J. Popiełuszki 6)

  • Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności.

Organizator: Oddział IPN w Gdańsku. W uroczystości weźmie udział prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Wstęp na uroczystości wyłącznie dla zaproszonych gości i przedstawicieli mediów. Więcej szczegółów na temat uroczystości podamy w osobnym komunikacie.

 

Wydarzenia w prasie, TV i Internecie

9–17 grudnia, godz. 17.00
TVP 3 Gdańsk

 

10 grudnia
„Dziennik Bałtycki”

 

13 grudnia
Strona www i media społecznościowe Oddziału IPN w Gdańsku

  • Premiera on-line broszury przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku pt. „Stan wojenny w Gdańsku 1981–1983”

 

13 grudnia, godz. 17.00
Profil Oddziału IPN Gdańsk na Facebooku @IPN.Gdansk

Organizator: Oddział IPN w Gdańsku. Retransmisja dyskusji odbędzie sie 18 grudnia o godz. 19.30 na IPNtv na YouTube.

 

16 grudnia (czwartek), godz. 11.00
Strona internetowa Fundacji Pomorska Inicjatywy Historyczna

Szczegółowe informacje na temat dyskusji są dostępne na stronie Pomorskiej Fundacji Historycznej. Z jej inicjatywy na placu przed Bazyliką kolegiacką Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni dostępna będzie również wystawa „Dwa grudnie” (w dniach 10–20 grudnia br.)

 

Pozostałe wydarzenia

Od 10 grudnia
Pokazy filmu dokumentalnego „1970” – Gdańsk, Gdynia

 

12 grudnia
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz prezes Zarządu Radia Gdańska dr Adam Chmielecki mają zaszczyt zaprosić na wydarzenia upamiętniające tragiczną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W programie debata i koncert.

 

13 grudnia, godz. 10.00
Cmentarz Łostowicki w Gdańsku

Pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku złożą kwiaty przy pomniku Antoniego Browarczyka – najmłodszej ofiary stanu wojennego w Gdańsku.

 

13 grudnia
Rozmowa prof. Mirosława Golona w Radiu Gdańsk

 

14 grudnia, godz. 18.00
Gdynia, Biblioteka Wzgórze (ul. Biskupa Dominika 3)

Organizator: Oddział IPN w Gdańsku, Biblioteka Wzgórze.

Wkrótce więcej informacji na temat publikacji. Książka będzie dostępna w sprzedaży przez Oficynę Verbi Causa po 14 grudnia.

 

10-29 grudnia
Siedziba Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” (Wały Piastowskie 24)

Organizator: Oddział IPN w Gdańsku. Wystawa dostępna jest również on-line w Internecie.

Wystawa elementarna, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

10-29 grudnia
Park Świętopełka w Gdańsku

15 grudnia, godz. 12.00
Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie

Wydarzenie organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.

 

15 grudnia
Elbląg, pl. Solidarności (przy pomniku Grudnia '70)

Od 15 grudnia br. w Elblągu dostępna jest wystawy plenerowa „Powstanie grudniowe 1970 roku”. Wystawę przygotował zespół historyków i edukatorów z Oddziału IPN w Gdańsku i Szczecinie.

 

17 grudnia, godz. 11.00
Stacja SKM Wzgórze św. Maksymiliana w Gdyni

  • Pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa złożą kwiaty pod tablicą poświęconą młodym ofiarom Grudnia '70 w Gdyni na stacji SKM Wzgórze św. Maksymiliana oraz będą kolportować broszurę „Grudzień 1970 na Wybrzeżu Gdańskim. Pamięci ofiar zbrodni komunistycznej” (broszura będzie również dostępna w siedzibie Oddziału IPN w Gdańsku).

Broszura jest dostępna on-line na stronie internetowej IPN.

 

 

Konkursy, spacery historyczne, quizy

10 grudnia
Gra miejska o historii stanu wojennego w Gdańsku (przeznaczona dla wszystkich). Gra została połączona z konkursem, do wygrania nagrody rzeczowe ufundowane przez IPN.

 

10–19 grudnia
Konkursy on-line o historii Grudnia '70 i stanu wojennego. Dla zwycięzców konkursu przygotowaliśmy nagrody rzeczowe.

 

13 grudnia
Spacer historyczny „Stan wojenny Gdańsku” (spacer przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych)

 

14, 17 grudnia
Gra miejska o historii Grudnia '70 dla szkół w Elblągu, Gdańsku i Gdyni (gra przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych)

***

W związku z zagrożeniem epidemią covid-19 prosimy o przestrzeganie obowiązujących przepisów sanitarnych. Z tego też powodu wstęp na spotkania w przestrzeniach zamkniętych (m.in. na Sali BHP) został ograniczony wyłącznie dla zaproszonych gości.

Powiązane wiadomości

do góry