Nawigacja

Aktualności

Debata „(Nie)rozliczony stan wojenny” – Warszawa, 12 grudnia 2021

W związku z 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zorganizował debatę poświęconą rozliczeniu tej zbrodni. Zapraszamy do obejrzenia zapisu transmisji na kanale IPNtv.

13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, który trwał przez kolejnych 586 dni. Od tego momentu minęły już cztery dekady, a mimo to wprowadzenie stanu wyjątkowego wciąż budzi w społeczeństwie kontrowersje i skrajne emocje. Między grudniem 1981 r. a lipcem 1983 r. internowano łącznie 10 131 działaczy opozycji antykomunistycznej, złamano życiorysy tysiącom polskich rodzin, a życie straciło co najmniej 56 osób – w tym 9 górników z kopalni „Wujek”, zastrzelonych w czasie pacyfikacji strajku. W powojennej historii Polski jedynie czasy stalinowskich represji dorównują terrorowi stanu wojennego, jednak wciąż wiele osób uważa, że jego wprowadzenie było tzw. „mniejszym złem”, a kłamstwo komunistów o planowanej sowieckiej inwazji ciągle funkcjonuje w społecznej świadomości.

W przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zorganizował debatę „(Nie)rozliczony stan wojenny”. Odbyła się ona 12 grudnia 2021 r. o godzinie 12.00  w Centrum Bankowo-Finansowym (dawnym „Domu Partii”) przy ul. Nowy Świat 2/6 w Warszawie.

Głównym tematem rozmowy była kwestia rozliczenia zbrodni i represji stanu wojennego od strony prawnej i historycznej. Uczestnicy spotkania zastanawiali się także nad innymi formami rozliczenia z przeszłością, m.in. za pośrednictwem literatury i filmu. Został również poruszony temat pamięci o tym wydarzeniu oraz próbowano odpowiedzieć na pytanie o to, co należy zrobić, aby stan wojenny stał się lekcją na przyszłość.

W debacie wzięli udział:

  • dr hab. Andrzej Zybertowicz – doradca społeczny Prezydenta RP; 
  • dr hab. Sławomir Cenckiewicz – dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. K. Sosnkowskiego, zastępca przewodniczącego Kolegium IPN;
  • prok. Andrzej Pozorski ­– zastępca Prokuratora Generalnego, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu;
  • dr Maciej Korkuć – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie.

Moderatorem dyskusji był red. Michał Adamczyk.

Retransmisja na kanale IPNtv:

do góry