Nawigacja

Aktualności

Czwarta rocznica śmierci ks. infułata Stanisława Bogdanowicza – Gdańsk, 20 października 2021

Uroczystość organizuje Stowarzyszenie „Godność”.

W czwartą rocznicę śmierci ks. infułata Stanisława Bogdanowicz Stowarzyszenie „Godność” zaprasza do udziału w uroczystej Mszy świętej w intencji kapłana, która odbędzie się 20 października br. (w środę) o godz. 18.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku (ul. Podkramarska 6). Po uroczystości odbędzie się złożenie kwiatów przy grobie ks. Stanisława Bogdanowicza i przy pomniku błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki (którego rocznicę śmierci obchodziliśmy 19 października).

Jak zapowiada prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, w przygotowaniu jest wystawa poświęcona ks. Stanisławowi Bogdanowiczowi. To kolejna, obok ekspozycji o ks. Józefie Zator-Przytockim, wystawa poświęcona kapłanowi niezłomnemu. Autorką ekspozycji będzie Anna Dymek, a za całokształt przygotowań odpowiada Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

***

Ks. Stanisław Bogdanowicz (1939–2017) –  polski duchowny rzymskokatolicki (w 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Edmunda Nowickiego), infułat archidiecezji gdańskiej (od 1996 r.), kanonik gremialny gdańskiej kapituły metropolitalnej, sędzia Trybunału Metropolitalnego, diecezjalny duszpasterz rzemieślników i kombatantów, konsultor diecezjalny i egzaminator synodalny oraz w latach 2008–2016 wikariusz generalny archidiecezji gdańskiej. 

W latach 1979–2014 proboszcz Bazyliki Mariackiej. W okresie „Solidarności”, stanu wojennego oraz później zaangażowany w pomoc działaczom opozycji antykomunistycznej. W 2019 r. uhonorowany pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności.

do góry