Nawigacja

Aktualności

Zmarł ksiądz infułat Stanisław Grunt

Zasłużony kapłan diecezji pelplińskiej miał 85 lat.

Ks. Stanisław Grunt urodził się 3 listopada 1935 r. w Nowej Cerkwi koło Pelplina. W 1959 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie i otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa chełmińskiego bp. Kazimierza Kowalskiego. Pełnił posługę kapłańską jako wikariusz i proboszcz w parafiach w Górznie, Strzelcach Górnych, Toruniu i Bydgoszczy-Fordonie. Organizował tam m.in. budowę nowych kościołów i erygowanie nowych parafii. W uznaniu zasług duszpasterskich w 1985 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II kapelanem honorowym.
 
Od 1989 roku pełnił funkcję ekonoma diecezji chełmińskiej, a od 1992 r. – nowo utworzonej diecezji pelplińskiej. Przez lata był członkiem diecezjalnych rad i kolegiów, a także kapituły katedralnej w Pelplinie. Blisko współpracował z wieloletnim ordynariuszem diecezji pelplińskiej bp. Janem Bernardem Szlagą.
 
Był jednym z głównych organizatorów wizyty Jana Pawła II w Pelplinie 6 czerwca 1999 r., podczas siódmej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Rok później decyzją papieża otrzymał tytuł infułata – protonariusza apostolskiego.
 
W 2013 r. przeszedł na kapłańską emeryturę, pozostając w Pelplinie i dalej służąc diecezji. Zmarł 22 października 2021 r. niedługo przed swoimi 86. urodzinami.
 
– Jeden z najwspanialszych kapłanów dzisiejszych czasów. Budowniczy czterech kościołów w Fordonie. Inicjator prac remontowych i konserwatorskich w katedrze pelplińskiej i w Collegium Marianum. W stanie wojennym kapelan kobiet uwięzionych w Fordonie. Odznaczony medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – przypomniał w mediach społecznościowych sylwetkę duchownego współpracujący z nim przez wiele lat historyk prof. Wojciech Polak. 
Źródło: Radio Gdańsk
do góry