Nawigacja

Aktualności

Odszedł Wspaniały Kapłan i Patriota. Uroczystości pogrzebowe Księdza Infułata Profesora Stanisława Bogdanowicza – Gdańsk, 27–28 października 2017

W sobotę 28 października 2017 roku zakończyły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe Wspaniałego Kapłana, wyróżnionego m.in. Honorowym Obywatelstwem Miasta Gdańska, a uświetniła je blisko trzygodzinna przepiękna msza pogrzebowa.

Cudowną oprawę muzyczną w Bazylice Mariackiej dysponujące nieprawdopodobnymi walorami akustycznymi zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki wojennej oraz Capella Gedanensis. Podniosłą, wzruszającą homilię wygłosił JE Metropolita Gdański Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Odczytane zostały listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premier Beaty Szydło. Pośmiertnie Ksiądz Infułat został wyróżniony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Trumnę z ciałem Księdza Infułata złożono do krypty Proboszczów Bazyliki Mariackiej. Spoczął tam obok swojego wspaniałego poprzednika Ks. Pułkownika Józefa Zator-Przytockiego (1912–1978), który w latach 1958–1978 był Proboszczem Bazyliki Mariackiej.

Wśród bardzo wielu zasług Księdza Bogdanowicza na szczególne podkreślenie zasługuje pełnienie przez 35 lat (1979–2014) niezwykle ważnej funkcji Proboszcza Bazyliki Konkatedralnej w Gdańsku. To w tym niezwykłym dla Gdańska i dla Polski miejscu, w jednym z najpiękniejszych polskich kościołów i zarazem w jednym z największych, Ksiądz Stanisław Bogdanowicz aktywnie dowiódł swoich talentów duszpasterskich i organizacyjnych. W samym Sercu Gdańska mógł też kontynuować swoje wielkie zaangażowanie patriotyczne, którym zasłynął już w młodości, gdy w latach sześćdziesiątych za przywiązanie do Kościoła i Polski był m.in. więziony przez komunistyczne władze w osławionym warszawskim areszcie przy ul. Rakowieckiej.

Warto przypomnieć, że urodził się na Wileńszczyźnie w 1939, ale po wojnie i wypędzeniu przez Sowietów większości Polaków ze wschodniej Polski, na stałe związał się z Gdańskiem; należał m.in do pierwszej grupy studentów Gdańskiego Seminarium duchownego uruchomionego w 1957 roku. Do ogromnych zasług Księdza Bogdanowicza należy zaliczyć kilkaset prac historycznych. Był jednym z najwybitniejszych znawców burzliwych dziejów diecezji gdańskiej w XX wieku, utalentowanym i płodnym historykiem.

W uroczystościach Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali: prof. Mirosław Golon (dyrektor Oddziału) i Anna Dymek (Oddziałowe Biuro Poszukiwań i Identyfikacji).

  • Ks. Stanisław Bogdanowicz (1939–2017)
do góry