Nawigacja

Aktualności

Innowacja „Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny” (aktualizacja 12 listopada 2021)

Pomysłodawcą innowacji są nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Szkoły Podstawowej Nr 9 w Rumi im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta. Patronem przedsięwzięcia jest Oddział IPN w Gdańsku.

W roku szkolnym 2021/2022 w Zespole Szkół Ogólnokształcących – Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta realizowana będzie innowacja organizacyjno-metodyczna pt. „Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny” wg koncepcji dwóch nauczycieli: Krzysztofa Murawskiego i Macieja Klamrowskiego.

Inicjatywa ma na celu zwiększenie zainteresowania naszych dzieci historią regionu oraz wzbudzenie miłości do Małej i Dużej Ojczyzny. Działania innowacyjne obejmą udział w akcjach społecznych, patriotycznych oraz informacyjnych, konkursy, wycieczki, lekcje muzealne i spotkania z historykami – przekazuje współautor przedsięwzięcia, Krzysztof Murawski.

Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem przez Oddział IPN w Gdańsku. Będziemy przekazywać informacje o kolejnych wydarzeniach przeprowadzonych w ramach „Klubu Przyjaciół Małej Ojczyzny”.

Bieżące informacje dostępne są również na stronie internetowej szkoły, a rozwinięcie projektu innowacji w załączonej prezentacji.

***

7 września 1939 r. zakończyła się bohaterska obrona Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Załoga placówki skapitulowała po siedmiu dniach niemieckich natarć piechoty, ostrzeliwaniu z morza i lądu oraz bombardowania. Jednym z około 200 obrońców polskiego przyczółku w Wolnym Mieście Gdańsku był Wiktor Ciereszko – mieszkaniec Rumi. Młodzież z Koła Przyjaciół Małej Ojczyzny – innowacji realizowanej pod patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, wraz z opiekunem Krzysztofem Murawskim, odwiedziła dzisiaj grób bohatera i oddała mu wyrazy hołdu. Była to niezapomniana lekcja historii.

(Opis i zdjęcia: Krzysztof Murawski, rumia.edu.pl)

 

W sobotę 18 września uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 w Rumi im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta wybrali się na wycieczkę rowerową na Westerplatte. Wycieczka została zorganizowana w ramach Koła Przyjaciół Małej Ojczyzny pod opieką nauczycieli historii Krzysztofa Murawskiego i Macieja Klamrowskiego. Uczestnicy zobaczyli pozostałości wartowni, ruiny koszar, pomnik Obrońców Wybrzeża oraz dzięki uprzejmości Mateusza Jasika mieli okazję zwiedzić ekspozycję ocalałej Wartowni nr 1. Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny jest innowacją organizacyjno-metodyczną realizowaną od początku roku szkolnego 2021/22 pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

(Opis i zdjęcia: Krzysztof Murawski, rumia.edu.pl)

 

„Musimy ten naród wytępić, od kołyski począwszy” – słowa gauleitera Alberta Forstera wypowiedziane 17 września 1939 r. z balkonu ratusza w Wejherowie stały się zapowiedzią zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w pierwszych miesiącach II wojny światowej w Lasach Piaśnickich w okolicach Wejherowa. W Piaśnicy zamordowani zostali przedstawiciele polskiej elity politycznej, gospodarczej i kulturalnej z Pomorza Gdańskiego. Zginęły tam również osoby przewożone koleją z terenów Trzeciej Rzeszy. Wśród nich były dzieci, osoby chore psychicznie, przeciwnicy ideologii nazistowskiej oraz Polacy i Czesi mieszkający przed wojną na terenie Niemiec. Piaśnica stanowi największe, po obozie koncentracyjnym Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu.

Członkowie Klubu Przyjaciół Małej Ojczyzny z okazji uroczystości Wszystkich Świętych oraz w ramach akcji #SzkołaPamięta, zapalając znicze, oddali cześć ofiarom zbrodni piaśnickiej. Dzieciom i opiekunom towarzyszyły wielkie emocje, a w przestrzeni lasu dało się odczuć niepokojącą ciszę. Odwiedziliśmy miejsca upamiętniające pomordowane dzieci, więźniów obozu Stutthof, błogosławioną siostrę Alicję Kotowską oraz paleniska, na których palono zwłoki ofiar.

Wycieczka rowerowa odbyła się w ramach innowacji pedagogicznej organizacyjno-metodycznej „Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny” pod patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku autorstwa Pana Krzysztofa Murawskiego i Macieja Klamrowskiego – nauczycieli historii.

(Opis Krzysztof Murawski i Maciej Klamrowski, rumia.edu.pl)

 

Przygotowania do Narodowego Święta Niepodległości już się zaczęły! Klasa 4a wraz ze swoim wychowawcą Panem Maciejem Klamrowskim, w ramach innowacji pedagogicznej Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny pod patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, przygotowali biało-czerwone wstążki, które 10 listopada będą rozdawać społeczności szkolnej!

(Opis Krzysztof Murawski, rumia.edu.pl)

  • 01
    01
  • 02
    02
  • 03
    03
do góry