Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Wernisaż wystawy IPN „Danuta Siedzikówna «Inka»” – Gdańsk, 28 sierpnia 2021

W uroczystym otwarciu wystawy weźmie udział prezes IPN dr Karol Nawrocki. Zapraszamy 28 sierpnia br. (w sobotę) o godz. 16.00 na skwer przy Bazylice Mariackiej (od strony ul. Podkramarskiej).

  • Panel tytułowy wystawy.
    Panel tytułowy wystawy.

W dniu 28 sierpnia br. (w sobotę) obchodzimy 75. rocznicę śmierci polskich bohaterów – Żołnierzy Wyklętych: Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Uroczystości rozpoczną się wernisażem wystawy biograficznej, przygotowanej przez pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Artura Chomicza pt. „Danuta Siedzikówna «Inka»”. Weźmie w nim udział prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 16.00 przy Bazylice Mariackiej (od strony ul. Podkramarskiej), gdzie stanie wystawa. Dalsza część uroczystości została zaplanowana przy grobach bohaterów na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Prezentacja będzie dostępna w dniach 28 sierpnia – 9 września br. Dostępna jest również wersja on-line wystawy na stronie internetowej IPN.

***

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” urodziła się 3 września 1928 r. W 1943 r., jako piętnastolatka, złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. Przeszła szlak bojowy w 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W dniu 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia 1946 r. skazano ją na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Jej nazwisko stało się symbolem wierności ideałom, a także niezłomnej postawy do samego końca, gdy potrafiła zachować się „jak trzeba” poświęcając swoje młode życie w walce o niepodległą Polskę (w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat). Jest dziś jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych Żołnierzy Wyklętych.

do góry