Nawigacja

Aktualności

Dyskusja IPN Gdańsk „Metodologiczne aspekty pracy historyka oraz jego rola w społeczeństwie” [PREMIERA w IPNtv 27 czerwca 2021 o godz. 18.00]

To piąta debata Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk z cyklu pt. „Jak pisać i mówić o trudnych kartach dziejów?”

Kim jest historyk? Jaką pełni rolę współcześnie? Jak tłumaczyć przeszłość innym? Czy prezentyzm może być niebezpieczny? Gdzie leżą granice w interpretacji źródeł historycznych? Jaka jest przyszłość badań historycznych?

O pracy historyka i jego społecznej roli we współczesnym świecie rozmawiać będą: prof. dr hab. Mariusz Wołos, prof. dr hab. Marek Kornat, prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król, dr hab. Grzegorz Berendt prof. UG, dr hab. Piotr Niwiński prof. UG.

Rozmowę prowadzi: Jan Hlebowicz z IPN Gdańsk.

 

 

Na czym polega metodologia badań historycznych oraz krytyka źródła historycznego? Jaka jest rola historyka i jego wpływ na kształtowanie postaw społecznych? Goście cyklu „Jak pisać i mówić o trudnych kartach dziejów” próbują odpowiedzieć na te i inne pytania przez pryzmat konkretnych zagadnień, które często wzbudzają emocje wśród ludzi.

Piąta częścią kończymy nasz cykl. Wszystkie odcinki dostępne są na kanale IPNtv.

do góry