Nawigacja

Aktualności

Blisko 100 uczestników, 16 drużyn, edukacja i dużo zabawy. Odbyła się gra miejska „Życie w Odessie. Ścieżkami Mariusza Zaruskiego 1867-1941” – 21 czerwca 2021

Wydarzenie rozpoczęło Dni Polski w Odessie z udziałem pracowników IPN Gdańsk.

Grą miejską „Życie w Odessie. Ścieżkami Mariusza Zaruskiego”, w której uczestniczyło blisko 100 osób podzielonych na 16 drużyn, rozpoczęły się Dni Polski w Odessie.

Uczestników zabawy edukacyjnej – zarówno tych młodszych, jak i starszych, powitała Katarzyna Sołek, Konsul Generalny RP w Odessie (główny organizator).

– Scenariusz gry zakłada poznanie życiorysu generała Mariusza Zaruskiego, polskiego żeglarza, taternika, malarza, poety i narciarza, który kilka lat życia spędził w Odessie oraz odwiedzenie miejsc związanych z bogatym życiem polskiej kolonii w Odessie – wyjaśniała.

Pobyt Mariusza Zaruskiego w Odessie przybliżył Bartosz Januszewski, historyk i edukator z Oddziału IPN w Gdańsku.

– U schyłku XIX wieku położona nad Morzem Czarnym Odessa byłą dynamicznie rozwijającą się metropolią i jednocześnie największym portem Cesarstwa Rosyjskiego. Zaruskiemu, który od małego pochłaniał książki Juliusza Verne’a, kosmopolityczna Odessa wydawała się oknem na świat. W czasie studenckich wakacji zaciągnął się do pracy na statkach handlowych. Jako majtek okrętowy odbył szereg egzotycznych podróży – do Syrii, Egiptu, Indii, Chin i Japonii.

Pokonując wytyczoną trasę uczestnicy gry miejskiej mogli nie tylko poznać życiorys Mariusza Zaruskiego, ale i nauczyć się niektórych umiejętności związanych z jego działalnością. Generał był wielkim miłośnikiem morza i żeglarstwa, całe życie poświęcił popularyzacji tematyki morskiej wśród polskiej młodzieży. Dlatego w jednym z wyznaczonych punktów uczestnicy gry nauczyli się wiązać węzły morskie i poznali niektóre zwyczaje żeglarskie.

W innym z punktów drużyny miały za zadanie zaprezentować własne wiersze, piosenki lub rysunki związane z historią Odessy, Mariuszem Zaruskim i tematyką morską. Wybrane dzieła prezentujemy poniżej.

Na zakończenie – na terenie siedziby Związku Polaków na Ukrainie Oddział w Odessie, na wszystkich czekały zimne napoje i przekąski.

Główne nagrody otrzymały trzy drużyny. Nie było jednak przegranych – wszyscy uczestnicy otrzymali cenne upominki – w tym materiały edukacyjne (publikacje, gry, koszulki, opaski odblaskowe) Instytutu Pamięci Narodowej.

Grze miejskiej towarzyszyła biograficzna wystawa elementarna IPN pt. „Mariusz Zaruski” przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Odessie.

Wystawa, której autorem jest Bartosz Januszewski, dostępna jest również on-line na stronie internetowej IPN.

W organizacji i przebiegu gry miejskiej pomagali pracownicy IPN Gdańsk – Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN IPN w Gdańsku, Bartosz Januszewski oraz asystent prasowy IPN Gdańsk Jan Hlebowicz.

Punktem kulminacyjnym Dni Polski w Odessie będzie 23 czerwca uroczyste otwarcie wystawy poświęconej gen. Mariuszowi Zaruskiemu. Ekspozycja w języku ukraińskim przygotowana przez OBEN IPN Gdańsk powstała przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Odessie.

Pełna lista organizatorów i partnerów Dni Polskich na plakacie poniżej.

Mariusz Zaruski

Konspirator, zesłaniec, legionista i ułan, pięciokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Niestrudzony społecznik, wychowawca i przyjaciel młodzieży. Taternik i żeglarz, którego życiowym credo stało się uczynienie młodych Polaków „twardymi jak granit, czystymi i głębokimi jak morze”. Z żelazną konsekwencją torował drogę polskiej niepodległości, a po jej odzyskaniu – kładł fundamenty pod jej suwerenny byt.

Powiązane wiadomości

do góry