Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z uczestnikami rejsu jachtem „STS Generał Zaruski” – Gdańsk, 23 maja 2021

Inauguracja wspólnego projektu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Muzeum Morskiego i Gdańskiego Ośrodka Sportu.

  • Spotkanie przedstawicieli IPN Gdańsk z uczestnikami rejsu jachtem „STS Generał Zaruski” – Gdańsk, 23 maja 2021. Inauguracja wspólnego projektu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Muzeum Morskiego i Gdańskiego Ośrodka Sportu

Na pokładzie legendarnego drewnianego kecza gaflowego „Generał Zaruski” (zwodowanego na zamówienie Ligi Morskiej i Kolonialnej w jednej ze szwedzkich stoczni w 1939 roku) 23 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli IPN Gdańsk z nauczycielami i harcerzami z Bytomia, uczestniczącymi w najbliższych dniach w siedmiodniowym rejsie po Bałtyku.

Na pokładzie zacumowanej przy nabrzeżu Ołowianki jednostki naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk Krzysztof Drażba zaprezentował żeglarzom z Górnego Śląska plany IPN dotyczące popularyzacji osoby, dokonań i dziedzictwa gen. Mariusza Zaruskiego, do roku 2022 włącznie (wówczas przypada 155. rocznica urodzin Generała).

Następnie pracownik pionu edukacyjnego IPN Gdańsk Bartosz Januszewski opowiedział o działaniach, jakie Instytut podjął dla upamiętnienia 80. rocznicy śmierci Pierwszego Żeglarza i Harcerza Rzeczypospolitej, która przypada w tym roku (opracowanie wystawy oraz publikacji o życiu Generała, konsultacja historyczna filmu dokumentalnego „Mariusz Zaruski – patriota, który ukochał morze”, uczestnictwo w uroczystościach w Gdańsku, Chersoniu i Odessie).

Na koniec wszyscy uczestnicy rejsu, na czele z wielkim orędownikiem odbudowy Jachtu w 2008 roku, Kapitanem Jerzym Jaszczukiem, otrzymali broszury o Mariuszu Zaruskim z serii wydawniczej IPN „Bohaterowie Niepodległej”, opracowane przez Bartosza Januszewskiego.

Spotkanie odbyło się z okazji inauguracyjnego rejsu pełnomorskiego, rozpoczynającego sezon żeglarski 2021 na „Zaruskim”. Jest ono częścią zainicjowanego przez IPN Gdańsk projektu edukacji morskiej i historycznej, mającego za zadanie przybliżenie młodemu pokoleniu niezwykłej postaci Generała, jego wszechstronnego dorobku, ponadczasowego przesłania oraz pasji, jakim poświęcił życie – Tatrom i Bałtykowi. 

Partnerami projektu, przewidzianego na lata 2021-2022, są Narodowe Muzeum Morskie i Gdański Ośrodek Sportu, którym serdecznie dziękujemy za gościnę na pokładzie.

Uczestnikom rejsu życzymy pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem!

do góry