Nawigacja

Aktualności

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Uroczystość IPN Gdańsk i Stowarzyszenia „Godność” w 33. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Trójmieście – Gdańsk, 12 czerwca 2020

Obchodom będzie towarzyszyła prezentacja wystawy IPN „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«. Jan Paweł II w Trójmieście” – czerwiec 1987”. Uroczystość rozpocznie modlitwa, którą poprowadzi Ksiądz Prałat Ludwik Kowalski, Proboszcz Bazyliki Świętej Brygidy w Gdańsku.

Podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski, w czerwcu 1987 r., papież Jan Paweł II odwiedził m.in. Gdynię i Gdańsk, gdzie odprawił msze święte dla licznie zgromadzonych wiernych. Ponadczasowym symbolem stało się spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą na Westerplatte, które odbyło się 12 czerwca 1987 r.

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można zdezerterować” – mówił papież Polak.

W 33. rocznicę tamtych wydarzeń Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku razem ze Stowarzyszeniem „Godność” organizuje uroczystość złożenia kwiatów pod papieską tablicą, która odbędzie się 12 czerwca o godz. 12.00 na Westerplatte. W programie obchodów przewidziano modlitwę, którą poprowadzi Ksiądz Prałat Ludwik Kowalski, Proboszcz Bazyliki Świętej Brygidy, oraz krótkie wystąpienia: prof. Mirosława Golona, dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku, Czesława Nowaka, prezesa Stowarzyszenia „Godność”, dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Dariusza Drelicha, Wojewody Pomorskiego.

Ze względu na istniejące zagrożenie związane z epidemią zalecamy wszystkim uczestnikom zabranie maseczek lub przyłbic ochronnych oraz przestrzeganie zasady dystansu społecznego.

Szczegółowy program uroczystości przygotowany przez Stowarzyszenie „Godność” dostępny jest w załączniku.

***

Obchodom będzie towarzyszyła prezentacja wystawy IPN „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987”. Kontekst wizyty Ojca Świętego w Trójmieście przybliżą historycy pracujący w gdańskim oddziale IPN: dr Arkadiusz Kazański (OBEN IPN Gdańsk), twórcy ekspozycji Sławomir Formella i Elżbieta Strehlau, archiwiści Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku, a także Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN w Warszawie.

Na 13 dwustronnych panelach w przystępny sposób przedstawiono najważniejsze wydarzenia związane z przebiegiem pielgrzymki Jana Pawła II na Pomorze w dniach 11 i 12 czerwca 1987 r. Ekspozycja ma za zadanie przypomnieć ponadczasowe słowa homilii i ukazać odbiorcy wpływ wizyty Ojca Świętego na sytuację w kraju i ówczesne postawy społeczne. Na zwiedzanie wystawy zapraszamy do końca czerwca.

Wystawa jest dostępna do zwiedzania na Westerplatte w terminie od 1 do 30 czerwca 2020 roku. Przypomnijmy, że jej premiera miała miejsce w czerwcu 2017 roku, dokładnie w 30. rocznicę wielkiej Papieskiej Pielgrzymki nad nasze morze, gdy eksponowana była m. in. w konkatedralnej Bazylice Mariackiej oraz na Zaspie. W bieżącym roku prezentowanie wystawy rozpoczęliśmy od setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego, gdy na dwa tygodnie wystawa stanęła przy największym figuratywnym papieskim pomniku nad Bałtykiem – przy Alei Św. Jana Pawła II obok parafii Opatrzności Bożej (w dniach 18–31 maja 2020).

Po złożeniu kwiatów przy tablicy papieskiej oraz przemówieniach, uczestnicy obchodów udadzą się na cmentarz Obrońców Westerplatte, gdzie oddadzą cześć obrońcom półwyspu.

do góry