Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności (1929-2010)” – Tczew, 28 lipca 2014

  • Otwarcie wystawy. Poseł Jan Kulas dziękuje organizatorom za przygotowanie ekspozycji.
  • Od lewej: Stanisław Zaczyński, Jan Kulas i Arkadiusz Kazański.
  • Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie.

28 lipca br. odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie otwarcie wystawy „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności (1929-2010)".

O wystawie oraz etapach jej przygotowania opowiedział autor – Arkadiusz Kazański, pracownik pionu naukowego w Gdańsku. Materiały ikonograficzne, które złożyły się na ekspozycję pochodzą z archiwów IPN, Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność", państwowych, Kancelarii Prezydenta RP i innych, a także muzeów, bibliotek oraz zbiorów prywatnych. Wiele cennych zdjęć przekazała rodzina Anny Walentynowicz.

W spotkaniu wzięły udział osoby znające osobiście Annę Walentynowicz. Poseł Jan Kulas przedstawił ją jako „spiritus movens przemian lat 1980/1981" i ikonę „Solidarności". Stanisław Zaczyński (fotoreporter „Gazety Tczewskiej") zaprezentował kilka wykonanych przez siebie zdjęć z Anny Walentynowicz.

Wystawa została otwarta w 2012 roku – w trzydziestą drugą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność". Ekspozycja w układzie chronologicznym przestawia życie i działalność Anny Walentynowicz. Składa się z 18 dwustronnych plansz.

Wystawę można zwiedzać do końca sierpnia od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00, w środy od 10.00 do 15.00 w budynku Biblioteki Głównej przy ul. J. Dąbrowskiego 6 w Tczewie.

Organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry