Nawigacja

Aktualności

„Wołyń 1943”. Wykład Agnieszki Gumińskiej w Centrum Kultury i Sportu – Pruszcz Gdański, 18 lipca 2014

  • Miejsce: Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
  • Wydarzenie zgromadziło ok. pięćdziesięciu uczestników

18 lipca br. odbył się w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim pokaz filmu dokumentalnego Było sobie miasteczko. Po projekcji wykład na temat rzezi wołyńskiej wygłosiła Agnieszka Gumińska z gdańskiego oddziału IPN.

W tym roku mija 71 rocznica tych tragicznych wydarzeń. Film „Było sobie miasteczko" (reż. Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski) opowiada historię wołyńskiego Kisielina. 11 lipca 1943 roku podczas tzw. krwawej niedzieli miała tam miejsce rzeź cywilnych mieszkańców, za którą odpowiedzialność ponosiła Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery. Był to kulminacyjny punkt rzezi wołyńskiej. Przebieg wydarzeń relacjonują świadkowie historii – członkowie rodziny Dębskich, którym udało się uniknąć śmierci.

Spotkanie otworzył Jacek Świs ze Stowarzyszenia Traugutt.org. Wydarzenie trwało dwie godziny i zgromadziło około pięćdziesięciu uczestników. O rzezi wołyńskiej i filmie opowiadała Agnieszka Gumińska – pracownik pionu edukacyjnego gdańskiego Oddziału IPN. Jest ona również autorką wystawy „Wołyń 1943", opowiadającej historię tych tragicznych wydarzeń.

Organizatorzy wydarzenia: Stowarzyszenie Traugutt.org oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Traugutt.org jest stowarzyszeniem pozarządowym, powołanym do życia w 2013 roku w Pruszczu Gdańskim. Jego celem jest przede wszystkim edukacja historyczna.

do góry