Nawigacja

Aktualności

Dyrektor IPN Gdańsk o wkładzie Instytutu w badanie jednego z najbardziej dramatycznych zagadnień II wojny światowej: ratowania Żydów przez Polaków pod okupacją niemiecką

– Za ratowanie ludności żydowskiej, nawet za przekazanie kromki chleba, można było zostać przez Niemców skazanym na śmierć – mówił prof. Mirosław Golon.

Prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk był gościem „Rozmów niedokończonych” w Telewizji Trwam. Dyskusja dotyczyła zagadnienia Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką oraz wkładu IPN w popularyzację tego tematu.

– Tylko we wschodniej Europie, przede wszystkim i w największej skali właśnie w Polsce, za ratowanie ludności żydowskiej, nawet za przekazanie kromki chleba, można było zostać przez Niemców skazanym na śmierć – mówił prof. Mirosław Golon.

– Przez ostatnie kilkadziesiąt lat tematyka ta była zaniedbywana i marginalizowana. Dopiero w ostatnim okresie nastąpił rozwój badań i popularyzacji zagadnienia Polaków ratujących Żydów. Ogromne osiągnięcia w tym zakresie ma Instytutu Pamięci Narodowej w postaci publikacji naukowych i popularnonaukowych, wystaw, upamiętnień – dodał. 

Dyrektor IPN Gdańsk wskazał także na unikatowe w skali światowej upamiętnienie Polaków Ratujących Żydów, czyli toruńską Kaplicę Pamięci.

do góry