Nawigacja

Aktualności

Prezentacja filmu „Zmarłych pogrzebać” poświęconego Zbrodni Wołyńskiej – Elbląg, 19 lutego 2020

W sali koncertowej Ratusza Staromiejskiego w Elblągu odbyła się prezentacja filmu IPN „Zmarłych pogrzebać”. Słowo wstępne do uczestników wygłosił Artur Chomicz (z Oddziałowego Biuro Edukacji Narodowej IPN Gdańsk). Na sali obecna była także współautorka filmu Katarzyna Underwood.

W pokazie wzięło udział kilkadziesiąt osób. Po spotkaniu odbyła się krótka dyskusja. Gościom wydarzenia przekazaliśmy okolicznościowe wydawnictwa historyczne.

***

Film „Zmarłych pogrzebać” jest zapisem rozmów Katarzyny Underwood (pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku) z osobami ocalałymi z ludobójstwa na Wołyniu. Opowiada o tym, czym jest ludzkie cierpienie i jak głęboko sięga żal po stracie bliskich. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy można wybaczyć sprawcom i czy można przestać przywoływać w głowie straszliwe obrazy ludobójstwa.

Film pokazuje historie ludzi, którzy do dziś zmagają się z wielką traumą. To wyznania osób, które wciąż żyją z myślą, że zbezczeszczone szczątki ich bliskich, pomimo upływu 77 lat, ciągle leżą w dołach śmierci, w studniach, na śmietniskach. Dziś, w roku 2020, Polska wciąż niczym Antygona spogląda w stronę Ukrainy, pragnąc jedynie pogrzebać swoich zmarłych – podkreśla reżyser filmu, Katarzyna Underwood.

Film zawiera archiwalne fotografie osób zamordowanych na Wołyniu w latach 1942–1943. Całości obrazu dopełnia muzyka Krzesimira Dębskiego.

  • Artur Chomicz (IPN Gdańsk)
  • Katarzyna Underwood (IPN Gdańsk), scenarzystka i reżyserka filmu
do góry